Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av MackanBoy
#490859
Gokväll. Håller på med en V40 T4, original. Har haft problem med att den är svårstartad (startar direkt då den stått längre tid), då den bara stått en stund eller över natten tänder den till direkt sen dör den av också får man gnu en stund på starten, ibland när den startar då så verkar de bara som den går på 3 också en liten stund. Verkar som bränslebrist. Samt så går den och rycker ibland och går lite dåligt. Får felkod på mager blandning, samt att den går magert på första lambdasonden men fett på andra, knepigt tycker jag iaf. Den första är ny också. Efter bytet av den gick den bara nån dag sen vart den likadan.
Men iallafall så mätte jag bränsletryck på den igår (i fuel railen), på tomgång inne så låg det på 4,8bar, sen var jag ut och provåkte och efter en bit så sjönk trycket till mellan 2-2,5bar och började ju då gå dåligt, låg oftast lågt när man låg på jämn gas, öka lite vid pådrag och rycker mest vid jämn gas eller lite pådrag. Det trycket verkar ju förstås inte bra men det jag är brydd på är om det är någon av bränsletrycksregulatorerna som gör att det sjunker ibland? Eller är det pumpen som inte orkar med riktigt? Fast de tror ju inte jag eftersom det sjunker ju inge mer vid full gas. Även när den den stått på tomgång och har 4,8 tryck och jag stänger av den så sjunker det ner mot 2 och stannar där.

Alltså, är det någon av regulatorerna som spökar eller vad kan det vara?

Mvh Markus.
av Night_mare
#491626
Hm vet inte riktig va det kan vara men ett tips kan ju vara att kolla alla filtren det under bilen och det som sitter i tanken.

Min bil dog helt när jag drog på ordentligt fick inget bränsle. Tog å bött ut det undre bränslefiltret å vips allt blev bra igen å inte haft problem sen dess.

Klart det blir bra! :-) Värre borde vara de […]

@fjohan82 , Det finns ju andra bilar än V[…]

Köpa begagnad XC40 fr 2024

Ja, vad är det för motor. Låt som […]

ventiler B5254T11

Hejsan volvovänner! Är det någon s[…]