Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av bjornknu
#407921
Hej,
Har en GLT 99 (20.000 mil) som alltid gått som en klocka, men senaste åren har den tjurat när den är kall och börjat dra olja och bensin (ca 10-20% mer) och känns lite slöare. Och nu kokade den, det verkar onekligen som topplockspackningen gått, det kommer avgaser ur expansionskärlet när jag försöker starta den. Ska man riva toppen och få den renoverad, eller skaffa en beggad motor från skroten ( mde tanke på olje o bensin åtgången ).
Eller blir motorn 'som ny' om man renoverar toppen? Kan man göra jobbet sjäv om man har garage och viss mekarvana, dock inte så mycket från bilmotor utan mer från mc..

Tacksam för svar
/Björn
Användarvisningsbild
av Marlboroman
#407924
Olje/bensinförbrukningen torde till stor del hänga ihop med toppen. Och en begagnad motor behöver ju inte vaar i bättre skick om ma inte hittar en med avsevärt färre mil på. Kan du meka hoj kan du byta topp.
av bjornknu
#408090
Ok, Tack,
Jag är nog inne på att försöka ta lös toppen och låta nån som kan kolla på den. Är det någon som känner till någon bra topplocks- inspektör/planare i Stockholmsområdet?

Något har ju uppenbarligen gått fel vi[…]

Som du märkt tar dom in vatten. Byter du hela[…]

D4204T5 2015 181hk

En slut turbo, eller två. Oftast den lilla […]

Givaren sitter fastskruvad på kontaktrulle[…]