matzen10 skrev:krewblew skrev:Jag jobbar på bredbandsbolaget, så är det några frågor du har så kan jag svara på dom in i minsta detalj... Kan all teknik runtomkring, om du vill veta hur det fungerar osv...
Jag vill absolut veta allt! Är intresserad!
Skriv gärna en sammanfattning på något sätt, här i tråden! :D
M V H
---> Matz
Hmm, svårt att sammanställa kort sådär.. Men det handlar alltså om att du helt enkelt ringer som vanligt, fast över bredbandet. Du har alltså inte längre något med Telias utrustning att göra längre. (på så sett slipper du telias nätavgift).
Det som händer i praktiken är att du får en telefonidosa som du kopplar in till ditt befintliga bredband, tror att tele2 har någon lösning där man inte behöver ha befintligt bredband redan men det låter jag vara osagt.
Bor du i en fastighet som har bbb-fiber så kan du ha Ip-telefoni från oss utan att ha något existerande bredband.
Tekniken är ganska simpel egentligen.
Din telefonidosa/modem ligger ständigt uppkopplad mot en så kallad Csps/sip server. Det är en server som påminner om telias teknik, MEN är digital istället för analog och går genom ett annat nät.
när du lyfter luren och får ton så är du alltså kopplad mot en server och ringer över. Numret du slår går igenom modemet och förvandlas till digitala siffror som skickas ut till närmsta router som står utanför dig i telestationen. I routern så tolkar den om de digitala signalerna till analoga igen, och skickar ut dom mot den abbonenten som du vill nå på den vanliga telefonlinan. svårare än så är det faktiskt inte.
Den enda nackdelen är att det KAN skapa problem om man har larm hemma. En del larm kan inte kommunicera med Modemutrustningen som sitter på förstajacket hemma, och därför kan larmet lägga av.
Samma sak med äldre människor som kanske har trygghetslarm av något slag.
IP-Telefoni fungerar som sagt inte ifall det blir strömavbrott, driftstörning på bredbandet eller överhuvudtaget inte utifall modemet skulle gå sönder.
Vet du med dig att du har en internetuppkoppling som lägger av med jämna mellanrum, korta avbrott, störningsdrabbat område osv.. så bör man se upp med ip-telefoni.
I och med att telefonin är digital så fungerar inte pulsvalstelefoner längre, modemet uppfattar inte siffrorna man slår. Så kobra telefoner osv där det finns en "snurr-skiva" som man slår numret med fungerar alltså inte.. samma med alla pulsvalstelefoner.
Fax fungerar bra, men även den måste ställas in så att den skickar signal med TONVAL. (det gör alla nuförtiden). Samt att faxen inte får skicka med högre hastighet än 14,4 kbit/sekund.
Men har man stabil lina som fungerar bra, så är IP-telefoni väldigt bra.
Den enda nackdelen jag ser då är att det kan bli lite extrakablar att dra i lägenheten. Men annars ringer man precis som vanligt. som med Tex. Telia.
Vet inte riktigt vilken teknisk info jag ska gå in mer på. Enklast att svara på frågor. hoppas du fick svar på något i alla fall. :)