Volvo 700, 900, S/V90 (95-98) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...t.e.x B230A, K, E, F och så vidare....

Moderator: Moderatorer

#1159851
baloo_blondi skrev:Har problem me att de blinkar svagt inne i bilen o helljus indikatorn lyser oxå svagt. Nån som vet vad de kan vara för fel?
Lite luddig beskrivning, menar du att lampor på instrumentpanelen lyser svagt eller skiftar i intensitet eller skiftar även färdljusen i intensitet.

Mvh GK
#1159869
De e inte min bil, men ja va o kollade på den igår. Slår man på tändningen o ljusvredet på o en blinkar så blinkar på höger o vänster o helljus indikatorn svagt. Men stänger man av ljusvredet så blinkar de normalt inne i bilen. O de konstiga e att varken laddlampa eller något tänds där nere förutom när man lägger direktström på
#1159891
Om inte laddningslampa och annat lyser med tändning på fungerar inte generatorn. Är batteriet tomt?? Lyser helljuset fram på bilen??? Startar den? Kan vara fel på kretskortet i hastighetsmätaren så det är någon form av jordfel, kanske. Vad menar du med "direktström på"
#1159947
B+ ska ha ständig ström från batteriet (startmotorn) Har du kabelbrott, dålig kontakt på batteripolerna, dålig jord mellan motor och generator, motor och kaross. Du kanske menar D+, den klena kabeln som kommer från instrumenten. Då är vi tillbaka på kretskortfolien på hastighetsmätaren. Eller kanske trasig glödlampa ,dom flesta av varningslamporna i hastighetsmätaren är kopplade genom ett ("snillrikt"??) system av dioder i/på folien och/eller hastighetsmätaren. Oljetryck, blinkers, helljuslampa och någon mer är inte med där. Vilket kan betyda något fel just där
#1160015
För det första bör du undersöka den krets som går genom laddlampan i övrigt kan det vara fel på strömslällaren till strålkastarna.

Mvh GK

Igår fick det bli byte av spolarna på […]

Limp home ger garanterat felkod. Den beror på[…]

Cupefläkten.

Tänkte om det kunde ha något med det […]

Hej! Vilken olja är det till bakaxeln på[…]