Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1110390
Hej

Min granne har en S70 med 140 hästars motorn och nu går den inte att starta med nyckel. Tändning går på med inte ett knyst från startmotorn.
Helt nytt batteri i bilen. Rullar man igång den funkar den hur fint som helst. Han nämnde även något om att 2 ljus lyser lite konstigt när nyckeln är i tändningsläge,
Bilen var inlämnad hos en lokal verkstad som sa att de bland annat kollat startmotorn men de hittar inget fel.

Några ideér om vad det kan vara? Tändningslåset?
#1110426
Antagligen dålig jord någonstans, det sitter en jord kabel precis "bakom" startmotorn mot växellådan till, alternativt dålig kontakt på plus sidan. Är start reläet kollat?
#1110437
Tack för era svar, har nu lossat, slipat och smörjt två jordkontakter mellan motor och kaross. Även tagit isär och monterat ny kabelsko på den som gick bakom luftboxen och direkt till startmotorn (den satt dåligt).

Det hjälpte dock inte, när man vrider på nyckeln så kommer det ett klickande läte (som från ett relä), etta tystnar efter ca 5-15 (?) sek. Lokaliserade relät som var till startmotorn, det hade ett stort "J" på sig, satt två andra relän i säkringsboxen som var likadana (kollade art.nr), provade att sätta ett sånt i uttaget för startmotorn men det gjorde ingen skillnad.

Några andra ideér på vad det kan vara? Kan startmotorn vara kass helt enkelt? Får inte känslan att det var bästa firman han hade lämnat till direkt.
#1110487
Det går även en kabelhärva över kylarfläkten, var med om att en kontakt hade lossnat och då gick det inte att starta bilen dock så gick det inte att rulla igång bilen heller.
Halvljus

Förmodligen dålig jord/gammal lampa. Ka[…]

Motorhaveri s60 2.4T

PXL_20250818_120746518.jpg Den där mutter d[…]

Eller är bilden inte ens på en ID.4 ut[…]

Felkod B5

Försökte gå in på länk[…]