PV, Duett, P1800, P1900, Amazon, 140, 160 relaterade ämnen men här diskuterar vi även Volvo 903 (Valp) & TP21 (Sugga) samt EPA och A-traktorer

Moderator: Moderatorer

av Noise
#1091788
hej håller på att byta spindelbultar i min duett -66 och funderar lite på hur bussningarna ska vändas, i bussningarna finns det ett par slitsar där den ena iaf går från hålet för smörjnippeln och snett ut och på andra sidan går det en slits från ena till andra sidan snett, det som känns mest logiskt är att fettet först ska ut mot det lilla locket och sen pressas tillbaka i den andra slitsen för att sedan mynna ut på mitten av bulten, men de gamla bussningarna satt tvärt om :???:
någon som vet?
Användarvisningsbild
av lennarte
#1091964
Det är många år sedan jag bytte spindelbultar, men visst har du rätt. Där ör förmodligen bytt spindelbultar mer än en gång under åren på din Duett. På gamla och misshandlade spindlar kan det vara svårt att få brickan tät, det kan vara bra att täta med något. Vi lödde fast dom ibland (innan det smörjs första gången), men det finns säkert något packningsklister som duger.
Storlek bromsskivor fram T4 R-design

Vilken storlek ska det va på bromsskivor f[…]

Läckande retur V70 drive

Om du inte hittar en ny oring så tror att du[…]

Mätarn är i bott har 5 volt i kabeln til[…]

Är det inte på V50 som EVAP-ventil och […]