Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av 940turbo
#999512
1995 850 glt (170)
Såg att det hade droppat lite vätska där framme dock längst fram i bilen inte under motorn men dock under kylaren, anslutningarna till lådan in i kylaren är torra... (ovanifrån) kände runt dem, märkte inget läckage.

Sitter det någon extra kylare på dessa eller så ?

Har inget direkt ställe jag kan vara på att riva ner allt och kolla, men vad direkt ovan för kylaren på förare sidan, vad kan läcka där om man säger så ? (det luktar atf olja.) Om kylaren vore kass borde det blandas vatten och olja men det är inte fallet och har inte sett något vatten på olje stickan till lådan heller, och den växlar som den skall.

Om det droppar ut någon droppe atf då och då, inget som påverkar funktionen ?
Användarvisningsbild
av Hilmer
#999538
Rör och slangar till servostyrningen går ju också ner framför motorn och bakåt, inget sånt som läcker eftersom du inte direkt ser var det läcker, kanske tittar på fel ställe menar jag!?
#999559
Japp det är automat, slangarna in i kylaren .. dvs motorns kylare är torra, sitter det en till kylare eller det är bara med dragkrok (ingen dragkrok) ? Visserligen luktade det atf men var något ljusare kanske än det på oljestickan i lådan, är det atf till servo styrning på 850 ?
Användarvisningsbild
av Hilmer
#999565
Ja det är ATF till servon, slangar/rör går ner runt motorn så jag tänkte mest om det kunde droppat därifrån, skadar ju inte att titta efter! ;)
Volvo Selekt garanti

Tyvärr verkar det svårt att hitta offic[…]

Verkar ha kollat mer eller mindre allt man kan. &A[…]

Skulle nog köpt en ny kamaxelgivare förs[…]

Ljusreglage problem

Hej alla Kikar lite på en XC90 D5 AWD 2016 […]