NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#997455
Ska nog köpa extraljus till min frus V50-2011 som har halogenstrålkastare. På vår andra bil, en V70 2006 har vi tre stycken Hella 3003 med 100 wattslampor. Dessa ger ett helt okej ljus, och jag vill ha minst lika bra ljus på V50:n.

Men jag har börjat fundera på om man kanske ska satsa på en ledramp istället för tre stycken Hella 3003?

Funderar på denna: http://www.xenonkungen.com/se/extraljus ... encil.html

Hur ska man montera en sådan ramp på en V50? Ska man köpa Volvos ledningsmatta med strömbrytare och allt, eller kan gå på helljuset i ena strålkastaren? Tänkte på det här med CanBus mm.

Sist, vilket ger mest ljus? Ledramp eller tre st Hella 3003?

Mvh Ronnie
#998199
Problemet med räckvidd har du ju nästan alltid med LED-ljus eftersom de oftast består av en hel hög med små reflektorer. Stor reflektor=lång räckvidd. Liten reflektor=kort räckvidd.

På våra jobbilar, vanliga personbilar, har vi en 100cm LED-ramp på taket. Har tyvärr inte någon koll på vilken tillverkare och effekt då den märkningen sitter nedåt och är oläslig. Men de fungerar klockrent upp till hastigheter på ca 70-90. Fortare än så så vill i alla fall jag ha mer räckvidd på lyset.

Sen beror det ju lite på hur vägnätet ser ut där man bor. På kurviga skogsvägar fungerar takmonterat LED-ramp utmärkt. Längre raka landsvägar och motorväg, inte lika bra som två vanliga halogen-extraljus typ big knick/rallye.
Polestar 4 TPMS vinterdäck

Hej, Ok, tack för svar. Vet du äve[…]

Hade absolut bytt, vet ju inte hur länge det […]

Laddningslucka

Tjena. Har en Volvo V60 T6. 2021 Jag får[…]

Renovering framvagn Volvo 240

Man kan byta bara fram, även om det rent kras[…]