Tompamannen skrev:Effekten däremot är en enhet som alltid kan uttryckas utan varvtalets inverkan.
Inte alls. För att kunna avgöra hur motorn fungerar när man kör vill man förstås inte bara veta vilken effekt som utvecklas, utan även vid vilket varvtal. Hur en motor fungerar i vardagstrafik kan man inte avgöra bara man vet att den har 200 hk. Men om man ser att den lämnar 200 hk vid 4500 r/min inser man att motorn har en helt annan karaktär än om den ger 200 hk vid 8200 r/min.
Så det är effektkurvan plottad över varvtalet som är intressant, inte bara toppeffekten, när man ska avgöra hur en bil fungerar vid normal körning. För max acceleration spelar det ingen roll; då antas man ju ligga så nära toppvarv som man kan hela tiden.
Vridmoment- och effektkurvorna är ju för övrigt tätt sammanlänkande, för precis som skrevs ovan är effekt = vridmoment * varvtal.
För övrigt är det vridmomentet som sätter saker i rörelse, inte effekten, så det är tvärtom gentemot vad du skrev. Det inser man dessutom lätt om man funderar på hur man ska komma igång från stillastående. Då är varvtalet på hjulen noll, så det blir ingen effekt alls som utvecklas i startögonblicket. Däremot kan vridmomentet vara större än noll öven utan varvtal, och det är det som gör att du överhuvudtaget kommer iväg till jobbet på morgonen (om vi nu antar att du kör bil). Effekten blir så att säga en biprodukt av att ett vridmoment accelererar hjulen och därmed ökar varvtalet.
Anders, XC90 D5 AWD Inscription 2019.