Bilvård, lackering, däck, fälgar, styling och väghållning diskuterar vi här…

Moderator: Moderatorer

av mortimer
#988635
Hej

Har idag polerat bilen men blev inte riktigt bra. "Topparna" blev kvar känns det som, lacken blev inte barnrumpeslät som jag hade hoppats på.
Använde Lahegas mussepiggmaskin med två roterande trissor. Hade BBVs gula polerrondeller, provade även med de vita frottérondeller som följde med maskinen men inget bättre. Använde Sonax Bilpolish.
Vad bör jag använda istället för att få ett bra resultat ? Förmodligen rubbing men vilken rubbing är att rekommendera från BBV ?

/M
Användarvisningsbild
av milktrucker
#988637
vilken rubbing som helst, så länge det inte är grovrubbing.
av Droopy
#988638
du måste ha en roterande maskin för polering, mussepigg avverkar för lite, det närmaste du kan komma polering med en mussepigg är om du använder lammulltrissor och en vass rubbing, jag "polerade" bort rosor från fågelspillning med en mussepigg med lamulltrisssa och smartabs raptor, men jag fick nöta på bra.

http://www.proffsmagasinet.se/verktyg/n ... olermaskin

En sådan polerar jag med, gula trissor, sedan kör man över den med ett mildare polish och mussemaskin för att få bort rosor ocg fixa till slutfinishen

De vita trissorna som följer med mussemaskinen kan du kasta, de är för mjuka
av mortimer
#988654
Så vad ni säger är att mussepiggmaskinen inte är något att ha i poleringsammanhang egentligen ?
Nästa gång hade jag hoppats på slipps polera två ggr; tar ju tid o sen blir man ju mör i kroppen också.
Köpa maskin för 2500kr blir ju nästan samma pris som att lämna in bilen för polering.
av Jojje62
#988663
Lär ju vara svårt att räkna hem ett maskinköp om du bara skall använda den 1 gång.
Sen kanske det inte är det bästa (säkraste)för en nybörjare att börja med en roterande maskin utan att börja med en oscillerande.
På forumet http://www.bilvardsforum.se/ finns mycket matnyttigt.
av Droopy
#988664
Nu vet inte jag hur bilen ser ut i lacken, men Sonax polish och mussemaskin avverkar inte specieelt mycket. Prova åtminstonde musse med en rubbing ochså, det lär ju ta bättre en ren polish. Men som sagt, är lacken mycket dårlig är det bara polering med roterande som gäller, men kör du ,med tex Smartabs Raptor http://www.smartab.com/Produkter/Bilvar ... ydd/Raptor och lammulshättor http://www.smartab.com/Produkter/Polerrondell/Optipad får du ett bättre resultat med mussemaskinen, garanterat.

Det fins andra liknande produkter ochså hos BBV, rådfråga dem , de är kunniga.
Användarvisningsbild
av Perra83
#988673
På bilvårdforum finns all hjälp att få :wink:

En liten guide på vad man ändå kan åstadkomma med en billig maskin.

http://www.pingens.se/i/bilvardsguider/ ... askin.html

För den som vill gå upp ett steg och verkligen få bort repor finns detta kit

http://www.streetpower-rekond.se/oscill ... -15mm.html

Allt kräver timmar av träning i garaget. Sen måste väl inte allt betala sig eller? Har man bilvård som hobby får det kosta lite. Maskiner går att sälja om det liknar skit att stå i garaget en helg och gno.
av Droopy
#988678
En maskin lär hålla resten av livet för privatpolering, jag köpte min Makita för 17år sedan och har kört måååånga bilar med den. Det fins kopior för en 5-600sek ochså, men de klarar inet av att hålla ett kontant varvtal.

Polermaskinen som Perra83 länkar till är riktig smidig att jobba med, Makitan är stor och tung och kräver en del övning, men nångång ska man ju börja.

På BMWn kör de med optipads, de avverkar bra, riktigt bra på en mussemaskin, är nog det jag skulle rekomendera TS.
Användarvisningsbild
av XC90_Executive
#988686
Går att få jättebra resultat med mussepigg-maskinen också! :)

Rätt trissor, rätt teknik och rätt medel till rätt lack. :wink:


Rubbing har man förresten inte till ny bil med klarlack. Kör en grovpolish och sen finpolish.

Bytt kupefläkt, vilket meck men nu känns[…]

Tjena! Har ett återkommande problem med min […]

Det var därför jag funderade på om[…]

Hej! Det är så att jag har en fas 2 d5 […]