Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av wohlfie
#988601
Inte haft ett ända fel på bilen i 2 års tid nu:) så ska inte gnälla.
Men nu när jag kört så har jag märkt att fälgarna blir varma.
Gissar en temp på ca 35-40 grader
Är detta normalt?
Tänkte blir väl lite friktion när man kör o så.

Hört något att Anit spin systemet kan ligga på och jävlas. bromsar den på skivorna eller motorn?

Nu är det även så att bromsklossarna börjar ta slut och dags o byta.. ska även byta för handbromsen.
Skivorna är dock bra.

Bilen är en automat så bromsarna kanske går åt mer.

Men frågan är : 35-40 grader normalt eller något som är fel o ligger på?
Tycker inte bilen går tungt direkt.
av JohnB
#988603
Det beror ju alldeles på vilken körstil du har :wink: . Kör du däremot lugnt utan hårda inbromsningar från höga hastigheter ska fälgarna inte vara särskilt varma. Jag hade problem bak på min S80 och det var ett av oken som kärvade lite. Jag köpte bromsfett på biltema och smorde med samtidigt som jag motionerade kolven på oket in och ut några ggr. Det löste problemet för mig.

Det är ju vanligt att folk bromsar för lite så att bromsarna bak får jobba alldeles för lite vilket orsakar att oken kärvar ihop och bromsarna ligger på hela tiden så när du ändå river isär smörj och motionera oken och se om det blir bättre.

/John
av wohlfie
#988605
JohnB skrev:Det beror ju alldeles på vilken körstil du har :wink: . Kör du däremot lugnt utan hårda inbromsningar från höga hastigheter ska fälgarna inte vara särskilt varma. Jag hade problem bak på min S80 och det var ett av oken som kärvade lite. Jag köpte bromsfett på biltema och smorde med samtidigt som jag motionerade kolven på oket in och ut några ggr. Det löste problemet för mig.

Det är ju vanligt att folk bromsar för lite så att bromsarna bak får jobba alldeles för lite vilket orsakar att oken kärvar ihop och bromsarna ligger på hela tiden så när du ändå river isär smörj och motionera oken och se om det blir bättre.

/John
Okej ska ta testa detta imörn... OKen bak är 2 år gamla.
När du säger motionera menar du isär och sen pressa ut kolven.. och sen trycka in med en stor tång ? är det inte risk då att man pressar snett? eller kanske inte går äns.
av JohnB
#988607
Jag brukar ta en träbit som är lite tjockare än skivan och beläggen utan friktionsmaterialet så att jag kan bromsa ut kolven så långt som möjligt utan att den lossnar från oket. Sedan smörjer jag med bromsoksfett och tar ett ett bromskolvsverktyg som jag pressar tillbaka kolven in i oket med. Jag brukar upprepa det några gånger tills jag tycker kolven går lätt. Har man inget sådant verktyg funkar det med en stor polygrip eller en liten tving också. Verktyget jag har kostade dryga hundringen på biltema för sådär 10 år sedan och har varit värt varenda krona.

/John
av wohlfie
#988667
Nu har allt vart isär och motionera samt lagt på lite smörja..

Dock när jag skruva bort klossarna där bak så har dessa dela sig. ser ut som de har knäckts av. båda sidorna.
Känns inte helt rätt.. dock så var det mycket slit yta kvar.
Men misstänker att det inte går o köra med detta.

Detta är volvos orginal del som sitter.. är det kvalites fråga eller fel monterade om det äns går? Dom på volvo verkstaden som gjort detta jobb. Kanske finns garanti?

ATE bromsklossar är det okej? hitta på nätet var lite billigare än volvos.

Jo det är inte speciellt stort, nedan är[…]

Rtti trafiktjänst navigation

Ingen? :-o

Min kopplingspedalgivare har gett upp 2ggr. "[…]

Erfarenheter XC90?

Efter lite googlande verkar många tidiga ha […]