NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Provocative77
#982807
Så har bilen börjat tjata om att jag ska boka tid för service. Tänker jag inte göra.
Däremot så tänkte jag göra servicen själv o har då två frågor.
Bilen i fråga är en V50 1.8f-08.
Jag har fyra liter olja av rätt klassificering som ligger o skräpar. Så första frågan är om det räcker med fyra liter om man byter oljefiltret? Tänkte göra arbetet nu i morgon, midsommarafton o inser att det blir svårt att kompletteringssköpa då.
Den andra frågan är om man själv kan släcka servicemeddelandet? Vetatt genom en procedur av olika knapptryckningar kunde göra det på min gamla S60.
av Kimmen90
#982864
Jag brukar börja med 4 liter olja vid filter och oljebyte. Brukar ligga just under mitten på stickan. Sen fyller jag upp med någon deciliter eftrrefter någonnågon. kilokilometer.

Släcka lampanlampan :S40/V50 04-12 C30 06-12 C70 06-13
Vrid på radioläget på nyckeln. Läge ett.
Håll inne trippmätarens nollställningsknapp. Vrid på tändningen medan du fortsätter hålla inne knappen.
Släpp knappen när den gula I-symbolen i instrumentet börjar blinka.
Instrumentet kvitterar med ett "ding" att nollställning har utförts.
Demontering kromlist

Med hjälp av fiskben, falsben, brytspak, plas[…]

Jag får testa. Är det normalt att ski[…]

Renovering framvagn Volvo 240

Är det värt att byta fjädrarna till[…]

Givaren är väl integrerad i kontaktrulle[…]