Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Alfredo
#976393
Har en Opelturbo som gått knappa 16000 mil, enda som är bytt på,turbon är brickorna där det läckte olja.
Nu undrar Jag om man ska låta renovera den fast den funkar bra, har förstått att ett turboras kan orsaka andra fel på motorn?
Användarvisningsbild
av Lucif3r
#976394
Aldrig hört något om att ett turboras kan orsaka andra fel på motorn. Visst, exploderar den(vilket är typ 1 på trillionen) så den bara sprutar olja och tömmer hela motorn på olja så kan det ju få komplikationer. Detsamma gäller om den är vattenkyld och all kylarvätska försvinner.
Men du märker långt innan något sånt händer, antingen genom att bilen börjar blåryka, vitryka, eller blir tokslö.

Oftast börjar den läcka lite olja(blåryka) och då är det dags för en renovering. Går det tillräckligt långt så blir det lagerras i turbon, och då får du en bil som blir omkörd av pensionärer med rullatorer.

Hur mycket laddar bilen? Laddar den typ bara 0.5 eller mindre så är ju risken ännu mindre för totalhaveri.
Maximal däckomkrets V60

En profil upp bör inte vara några probl[…]

Nu har jag för visso en V60, men jag bytte ti[…]

Green Pearl - XC70

Vi sökte på felet som gjorde att chassi[…]

Servicekostnad XC/C/EX/EC40

En av anledningarna (inte avgörande men dock […]