Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Vattenbyxa
#964591
Hej!

Jag har nyligen köpt en 855 årsmodel 93 och vill nu byta stereo, men hittar inget ISO kablage som passar..
Den som är närmast är denna: http://www.conrad.se/?websale8=conrad-s ... ent=371756

Problemet här är att de kablaget kommer med 2 honkontakter men bilen har bara en han kontakt??
den är alltså uppdelad i 2.. men jag behöver en där allt sitter på samma hon kontakt.

Det jag då fungerar över är, finns det ett kopplingsschema att få tag i nånstans till stereon så jag kan se vilken kabel som går vart?
För isf tänkte jag försöka sätta ihop min egna hon kontakt alternativt koppla allt via sockerbit eller liknande..

Såhär ser den ut

http://imgi.se/image.php?di=ASGO

http://imgi.se/image.php?di=VMVL

Väldigt tacksam för hjälp då jag inte är någon höjdare på bilar.. =)
Bilagor
bild (1).JPG
bild (1).JPG (1.47 MiB) Visad 496 gånger
bild.JPG
bild.JPG (1.48 MiB) Visad 501 gånger
av Vattenbyxa
#964681
Jag vet med säkerhet att det är original! Jag är tredje ägaren på bilen och dom 2 före mig är min sambo och hennes farfar, ingen av dom har mixtrat med någon stereo!
Hittade en haynes bok också men inte ens schemat i den värkar stämma med den kontakten... :/
av Vattenbyxa
#964887
Men stereon är ju orginal??

Jag kan inte särskilt mycket, men stereon CR-901 är med i instruktionsboken och det är den stereon som sitter i bilen och har den kontakten ( Ja den stereon funkar )

blir tokig på detta.. =(
av jackmudwolf
#965136
Den andra skarven sitter någonstans över gaspedalen, minns inte exakt var. Följ kablarna neråt. På den 93:a vi bytte radio på satt det nån annan förstärkargrej på kardantunneln under mittkonsolen. På senare 850, kanske 95(iallafall 96) o framåt passar Biltemas adapter. Den första adaptern du länkade till ser ut som den vi använde.

Ja 1300kr/st för Pirelli pz5 i dim 245/4[…]

Ny katalysator till B234F

Har kollat på AliExpress en tid. Det flesta […]

Läckande och lös vindruta.

Goodwill efter 17 år? Är ju ett vanlig[…]

Sitter inte oljekylaren inbyggd i vanliga kylaren […]