Fördelar: Du kan köra på E85 med allt vad det innebär. Bränslepris 10 kr litern, mindre miljöpåverkan, i vissa sammanhang lägre skatt, ingen trängselskatt etc. etc. (Detta gäller kanske inte överallt och inte efter 5 år ??? Kolla upp om det är viktigt för dig) Det har funnits fri parkering för miljöbilar i några större städer. Jag vet inte om det finns kvar ännu? Kolla t.ex här:
http://www.miljofordon.se/
Du har ingen kamrem som skall bytas eller hotar att brista. Du har kamkedja i stället. Det finns ingen föreskriven bytesintervall för den. Det betyder förmodligen att den byts vid behov långt fram i någon obestämd framtid. Du har fabriksmonterad elektrisk motorvärmare. (Se till att kabeln finns med om du köper en begagnad bil) Och sist men inte minst, du göder inga "medeltida diktaturer" eller skurkstater med E85.
Nackdelar: Motorn är i minsta laget. Jag har en V70 2.0F -08. Det är samma motor som din, men med lite större cylinderborrning. Den är på 147 hkr med 190 Nm i vridmoment. Volvos 5-cylindriga F-motorer har betydligt mer vridmoment. Den "svagaste" har 300 Nm. Skall du dra husvagn eller annan last så är 1.8-motorn i minsta laget. Det går att dra släp med den, men det är inget man gör ofta eller regelbundet. Motorn har kortare oljebytesintervall, men kör man inte mer än 1000 - 1500 mil om året så infaller det ändå vid den årliga servicen som
alla bilar kräver.
Ställ gärna mer frågor om du känner osäkerhet.