johgro skrev:Jazzy skrev:Har installerat en XCarLink BT adapter i min V70 med HU 603. Kollade ev. felkoder idag för skojs skull och upptäckte att jag fått felkoden AUM 46FE. Ser ut att vara något om att man skall uppdatera någon mjukvara till stereon. Någon som känner till detta? Allt funkar som det skall, men kommer felkoden tillbaka?
Fränt! Köpte du denna från ACB i Norge? Om ja, vad gick kalaset på inkl. frakt? Måste det göras programvaruuppdatering för att kunna köra denna via CD-växlarkontakten? Min bil står på Bilia, så isf ringer jag och ber dom greja det på en gång..! Har inte grejat med stereo på min V70 ännu, men har högtalare och förstärkare liggandes som ska monteras när det blir varmare ute. Var "gömmer" du själva enheten och hur mycket plats tar den? Den får allt den behöver, både matning och signal via huvudenheten?
Ja, jag köpte den hos ACB i Trondheim. Betalade 935:- NOK, ca 1082:- SEK inkl. frakt. Men då skickades den till en bekant i Trysil. Är ofta dit upp under vintersäsongen, så jag tänkte det var bäst att få den ditskickad så man slipper moms och annat elände

Enheten är ca. 6,5 x 6,5 x 2,5 cm. Ingen programmering, men man får som sagt leva med felmeddelandet jag fick. Man kopplar in den på DIN-kontakten och även på en strömkabel (det följer med en strömtjuvskontakt). Jag kopplade den på den röda kabeln till stereon där det ligger ström hela tiden. Själv monterade jag den på sidan om stereon på baksidan om facket bredvid (har ingen telefon på min -01:a) Men det finns andra ställen att lägga den. Sladden räcker för att placera den på andra ställen om man vill.
Jag gjorde även en panel med AUX- och USB-uttag som jag monterade i "taket" på facket bredvid stereon.
Tyvärr tog jag inga bilder under monteringen, men hoppas det framgår på ett ungefär hur jag har gjort
