Här kan ni medlemmar presentera era bilar med bilder, information etc. Skriv gärna era projekt ni håller på med också! Max en tråd per bil!

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av MartinB82
#948824
Då har det blivit lite grejande igen.

Har saknat bra backljus, å framförallt nära bilen vid markplan.
Vägen eller stigen eller vad man nu ska kalla den, fram till stugan är väldigt smal och är bergstomt å det sticker upp berg ur vägen. Är väldigt lätt att köra sönder fälgarna om man kommer lite utanför mitten på vägen.
kollat lite på led lampor i befintliga backljus, men problemet är att original lamporna sitter för högt, får inget närljus på backen, som man behöver när man använder sido speglarna.
Är tonade rutor på bilen å det hjälper ju inte direkt till heller.

Ville ha något diskret monterat, Ska ju inte se ut som någon civilpolis wonabee.
Valet föll på dessa lampor, på grund av det nätta formatet.
Bild

Tog strömmen från bakre säkringsbox, säkring nr4 släpvagnsuttag 2. Ljuset kommer styras via ett Standby can styrsystem så dom kan styras manuellt, så slipper jag röra i bilens original elsystem.
Bild

Tillverkade fästen av plast som värmdes å formades.
Bild

Fastsättningen görs i bilen original infästningar till stötfångaren, ingen åverkan på billen alls.
Bild

Så här sitter dom.
Bild

Passade även på att montera 2st gula varningsljus av samma lampmodell, när jag ändå har ett styrsystem i bilen.
Förhoppningsvis kommer jag aldrig behöva använda dom, men skulle man mot förmodan få stopp på vägen så vill man allt synas ordentligt.
Dessa monterades i taket på plasten längst bak, syns genom rutan å ännu bättre med bagageluckan öppnad.
Fästen gjorde av samma plast, gjorde vinklar som sitter med plast kardborreband med dubbelhäftande tape, och åter igen ingen åverkan på bilen.
Bild

Styrburken hamnade här.
Bild

Och manövreringspanelen ligger i mitt konsolen å plockas fram vid användning.
Bild

Och slut resultater, blev ganska diskret. Förhoppningsvis så är det inget folk läggermärke till.
Bild

Tända.
Bild

Gjorde gott, här är inte bilens original backljus inte tända.
Bild

Varnings ljuset tänt,
Bild
Bild.

Finns lite fler planer på funktioner som kommer styras via systemet.
Men det tar vi en annan gång :wink:
#949242
Är dosan trådlös? (som GustavE också frågade) ;)

Kan man lysa med ljusen på olika sätt? Alltså de olika knapparna på dosan..
Jag skulle också vilja kunna få till det så där snyggt.. Faan att man inte är så händigt vad gäller sånt här.. :) (Avundsjuk... ;) )
#949256
Är riktigt imponerad av din installation. Proffsjobb!

Varningsljus har ju jag med en modell av, inget man behöver till vardags men när det behövs syns man ruggigt bra. :wink:
#949270
GustavE skrev::-)-)
Häftigt system! Standby är proffsgrejer, polisen har såna blåljusramper bland annat.

Är lilla dosan trådlös? Är ledlamporna också standby? Vad kostade det?
Japp, det fungerar fint. Har allt bra koll på Standby, då jag jobbar där :wink:
Panelen är inte trådlös den har kabel.
Stämmer bra det, ledlamporna är också från Standby.
Senast redigerad av 2 MartinB82, redigerad totalt 0 gång.
#949273
joel80 skrev:Är dosan trådlös? (som GustavE också frågade) ;)

Kan man lysa med ljusen på olika sätt? Alltså de olika knapparna på dosan..
Jag skulle också vilja kunna få till det så där snyggt.. Faan att man inte är så händigt vad gäller sånt här.. :) (Avundsjuk... ;) )
Är kabel till panelen.
Knapparna styr dom olika utgångarna.
Du löser säkert en liknande installation, är inget som är speciellt komplicerat. Är ju lite överkurs med styrsystem, funkar lika bra med vanliga brytare om du inte ska ha en massa funktioner.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 20
Baklucka låser ej

Det är vanligt fel att kablarna till baklucka[…]

Kupéfläkt "döda utblås"

Vet ej hur det är på Volvo, men på[…]

Rostskyddstips

Ja, som skrivits ovan höll jag på med s[…]

Visa din semesterbil(d)

Parkerade bilen i cykelstället här i huf[…]