Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av XeCuter
#93455
Tänkte ställa på min C70 efter att ha varit avställt i 7 månader.
Sätter in batteriet så står det att mätarställningen är 0mil (noll), hastighetsmätaren funkar inte, varvmätaren har lagt av och färddatorn har slocknat.
Har kollat säkringar men ingen verkar vara trasig. Vad kan det vara för fel? Tacksam för all hjälp :cry:
av Kena
#93468
Vet inte hur det funkar men finns väl nått backupbatteri någonstans kanske som är slut
av XeCuter
#93519
En polare rekomenderade att jag kopplade bort ena polen på batteriet och koppla dit det igen. Nu står det rätt mätarställning iallafall. Men varvmätare och hastighetsmätare och färddator fungerar inte.
Dessutom lyser servicelampan nu.

Kan detta vara jordningsfel?
Eller kan det vara att batteriet måste bytas?
av Frigge
#93555
Låter som spänningsproblem, har du fått igång bilen o kört en stund ?
av XeCuter
#93558
Bilen var lite svårstartad i början, men efter att ha kört den i ca en halvtimme så startar den direkt nu. Men det jag tycker är konstigt är att en del av instrumentpanelen fungerar medans en annan del inte gör det.
Bensinmätaren, motortemp, alla varningssignaler funkar men inte varvräknaren, hastighetsmätaren och färddatorn.
Ventilationsgaller V90-18

Jag tror det är del 1 och 29 nuså,[…]

Tack för tipset. Det får vara nog f&oum[…]

Brainys V60

Tröttsam minst sagt, både problemet i s[…]

Har bilen gått tungt lastad eller dragit tun[…]