Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Volvoiscania
#933334
Hej

Sitter mellan ungarnas skrik och försöker tänka ut ett sätt att montera en backkamera. Den skall sitta där ena skyltljuset sitter. Tänkte bara kolla så att jag tolkar bilden rätt. Bilden föreställer insidan av bakluckehandtaget.

Den gröna sladden är låssignal, eller har med bakluckan att
Den röda sladden är plusmatning till skyltbelysning (12V konstant)
Den blå är jordning

Självklart kan jag mäta, men vill förbereda lite innan.
Bilagor
Skärmavbild 2014-12-31 kl. 10.29.34.png
Skärmavbild 2014-12-31 kl. 10.29.34.png (184.54 KiB) Visad 512 gånger
Användarvisningsbild
av apersson850
#933383
Får du inte problem med besiktningen sen, om ett skyltljus inte lyser? Volvo monterar backkameran lite utanför den panelen, under sista O i VOLVO på bakluckan.
Användarvisningsbild
av apersson850
#933400
Aha, det är så de ser ut.
Jag tittade i elschemat, och där står inte vilken färg det är på olika funktioner inom komponenten "bakluckehandtag". Det står bara färgerna på kablarna som går till den komponentens kontaktdon. Nu vet jag inte vilken bilmodell du har heller, men jag tittade alltså på en V70/XC70.
#933978
Mikko80mikko80 skrev:Vad har du tänkt för skärm för backkameran?
Hej

Jag spontanköpte något skräp från ebay som jag tänkte prova.

En backspegel som man spänner över den befintliga och som har inbyggd mottagare. Sedan sätter jag sändaren bak vid kameran och låter hela tivolit drivas av backljuset.

Typ detta paketet: http://www.ebay.com/itm/261693045829
#934007
Själv har jag tänkt testa en eftermarknads kamera och få den att funka i bilen original skärm. Jag har 7" skärmen med ingång för kamera. Kan vara så att man bara behöver styrenheten och mjukvara för att den ska skifta till kamera läge. Sen hoppas jag på att det funkar. Kamera anslutningen verkar vara fakra bak på skärmen. Vi får se längre fram hur detta går.
av Volvoiscania
#934586
Mikko80mikko80 skrev:Själv har jag tänkt testa en eftermarknads kamera och få den att funka i bilen original skärm. Jag har 7" skärmen med ingång för kamera. Kan vara så att man bara behöver styrenheten och mjukvara för att den ska skifta till kamera läge. Sen hoppas jag på att det funkar. Kamera anslutningen verkar vara fakra bak på skärmen. Vi får se längre fram hur detta går.
Intressant, hur vet man om man har video in utan att slita ut hela "jävelen"? Jag antar att jag också har detta, men volvo ville ha nästan 10000 för kableget och deras kamera och montage, så jag antog att det var något annat som skulle in också. Någon CAM box eller liknande som kostar svinmycket.

Montaget skulle ta "typ 3 timmar" så det blir rätt mycket över till prylar från 10000.
Användarvisningsbild
av apersson850
#934742
Man är rätt snabb om man får in den på tre timmar.
Har du tillvalet "Multimedia" har du en skärm med videoingång. Men det ska ju till någon programvara för att välja rätt ingång också.

måste kolla oem settings idag...ser på[…]

V70 D3 2012, P241300

Upp ⬆️⬆️

Volvo s80 99' svarar ej på gas

Ja nu har jag testat o byta till ett annat gasspj&[…]

Elpriset

Räkningen kom igår. 5145 kr för 1[…]