NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av ninja750
#92655
Såg en gammal tråd om det går att byta peneler i V50/s40. Det går...... Bytte själv mina i helgen, då jag hade "trä"paneler- nu har jag aluminium.
Det tog exakt två timmar och jag är inget mekgeni.
Förövrigt har jag då träpaneler till salu för 1500kr...... PM:a vid intresse
Användarvisningsbild
av FiddeUBC
#92755
Jag är faktiskt lite sugen på C30ans paneler med surfmönster i min V50, har för övrigt aluminuim nu. Eller blir det för tjejigt med surfmönster?
Användarvisningsbild
av jihed
#92761
Jag vill också ha surfmönster.. :)
Användarvisningsbild
av gripen
#92762
Synd att du inte dokumenterade arbetsgången med digitalkameran (om du har någon) lite. Är nyfiken på att själv göra nåt åt mina träpaneler som jag retar mig nåt alldeles förbannat på.

Varför träpaneler i en Volvo S40. Hör ju hemma i en gammal Merca-limosin eller Jagga eller Bentley eller nåt... men då är det iaf riktigt trä :evil:
av piraya
#93850
hehe, ni är inte ensamma om att vilja fixa surfmönstret till S40 :) trodde jag skulle hitta någon som sålde dom här på forumet :D :roll:
Lufta koppling som inte går

Det är bara att fortsätta lufta tills de[…]

V60 sliter däck bak

Jag gissar på att det har med bilsläp a[…]

Liten ventil i gasspjället B230E

Byta till spjäll utan ventilen eller kör[…]

Ska man hårdra det finns det två sorte[…]