volvobrasse skrev:knappen11 skrev:robeks skrev:Har för mig att det står en snitt tid för att bygga en volvo i mailet man får från Volvo då den påbörjas.
Min S60 T5 tog enligt mailet 50 timmar. Så det är lång tid från order till man får den för att bara ta 50 timmar att bygga :shock:
Men över en arbetsvecka för en enda bil kan ju aldrig stämma!? :)
Varje montör lägger ca 1 minut per bil oavsett modell, men eftersom det byggs på löpande band så bygger alltså varje montör ca 350-400 bilar per skift (arbetsdag). Det är en ganska lång process innan varje bil rullar ut leveransklar på gården för transport till ÅF/kund. Får du en leveranstid på kanske 6 veckor är kanske 4 av dom kötid innan din bil kan börja byggas då beställningar från flera marknader sker till samma fabrik såsom hela europa,usa, asien mm. 1 vecka av 6 kanske behövs för leverans och logistik samt någon dag hos ÅF för att ställa iordning bilen till kund ( skyddsplast ute och inne,funktionskontroller,registrering,påställning mm)
Andra faktorer som helgdagar,klämdagar,eventuella stopp i flödet i fabriken mm kan dra ut ytterligare på tiden.