Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#914995
Jag är uppe i omkring 9 600 mil ungefär. Jag har fått låta göra rent gasspjällhuset för något år sedan. Om man tittar här på forumet så nämns detta då och då. Vi som använder Internet Explorer får också popupp-reklam här på forumet. Det visar sig att en firma tycks leva på, eller i alla fall specialisera sig på tvättade och uppfräschade spjällhus. Så det är inte okänt. Kontroll och rengöring borde ligga som en servicepunkt, tycker jag. Spjällhuset sitter ovanligt lättåtkomligt, så det kan knappast fördyra totalkostnaden något nämnvärt. Det finns dyrare ingrepp och kontroller. Läser Volvo det här?

Sedan fick jag begära hjälp på verkstad med att lossa ett fälglås en gång, men det kan man inte lasta Volvo för.

Vi kommer inte förbi det här med den klena motorn. Den är på 147 hkr och 190 Nm. (Dom 5-cylindriga F-modellerna har minst 300 Nm) 190 är i klenaste laget. Man skall inte tänka sig att dra husvagn med den. Möjligen en måttlig släpkärra någon enstaka gång och kort väg med måttligt lass. Men jag är inne på fjärde året med bilen och man vänjer sig vid detta som så mycket annat. Det går att köra för fort med bilen och det går att göra omkörningar, så i det stora hela är allt väl. Jag kör alltid på E85.

Ett tillägg: Det finns en nu aktuell företeelse som retar mig lite. Klockan i bilen ställer inte om sig från sommar till vintertid och tvärtom. Som jag ser det skulle det förmodligen gå att göra med hjälp av RDS-signalen. Radion och displayen är redan så integrerad med styrdatorn och radion jobbar ihop. Det torde handla om en enkel programmering så är det löst. Jag har försökt säga detta till Volvo, men dom gav bara i princip ett artigt tack till svar. Jag kan tänka mig att det i teorin skulle finnas en fördel om klockan gick rätt. Antag att det är något återkommande fel t.ex i avgasreningen som på något sätt är tidsbundet. När man söker i felhistorien sedan så borde det finnas intresse av en rättvisande klocka i datorn.

RDS = http://sv.wikipedia.org/wiki/Radio_Data_System

Två tillägg som jag kommer på nu: Batterierna och programmeringen i "nyckel/larmdosan" föll ifrån för ett par år sedan. Då fick jag öppna dörren med den mekaniska nyckeln under ett par dagar. Sedan fick jag efter beställning köpa en ny och programmerad larmdosa. Detta är några år sedan.
Det andra felet var att bilen varnade för att motorhuven inte var stängd. Den var stängd. Jag pratade med verkstaden och dom försökte justera lite. Dom hade inte reservdelar just då, men felet försvann. Någon gång har det återkommit, men då har jag gjort så här: Jag stänger inte huven med en smäll. Utan stänger lugnt och försiktigt och håller i huven hela vägen ner. Sedan får den "klicka fast". Men det är lite fjädrande spel, några centimeter upp och ner i låsläget. Då lägger man hela handflatan över högra framkanten på huven, man ser var låset sitter. Sedan gör man några snabba pumpningar eller tryck, på samma sätt som om man gjorde hjärtmassage, fast snabbare. Det är förmodligen bara mekaniken i strömbrytaren där som kärvar. Efter en sådan "hjärtmassage" brukar det fungera flera år framåt.
#915028
Jag hade en 2.0F (5 vxl manuell) och körde ca: 8 mil motorväg till jobbet/ hem dagligen. Stod ut med den varviga fordmotorn i sex månader, sedan bytte jag till en 2.5T (bytte alltså bil, inte motor :mrgreen: . Gosse lelle, vilken skillnad! Vad ska jag säga! Som att kliva av en åsna och bestiga en häst :-E! Ska du ha den till att åka till affären, skjutsa barnen till träning/ musikskola mm samt köra max 1000 mil/år då kan det vara ett alternativ, ska du ha den till annat, se dig om efter annan V70 dvs annan motor.
#915043
Själv har jag haft bilen i en månad men som ni säger så stör jag mig på att den är väldigt seg och att det går väldigt ojämnt. Sen tycker jag att bilen drar mycket bensin faktiskt..
Andra saker som stör mig är inredning som knakar och låter, Ratten/växelknoppen som är helt utsliten fast att bilen gått 13200 mil.

Och det här med spjällhus vad kostar det att utföra? Vad är det man gör egentligen när man gör rent detta har aldrig fattat? :roll:

Hur pålitlig är motorn tycker ni bör man vara orolig? har tidigare haft 2,4 volvon som rulat 40.000 mil utan problem kommer denna klara detta. Den är endast körd på bensin idag.
#915084
Sot och oljeklet i spjällhuset tror jag kommer av EGR-systemet. Det fångar ju upp vevhusavgaser och leder tillbaka i reglerad mängd, till insuget och in i motorn där det förbränns. Det gör att spjället kärvar eller inte kan stänga när det behövs. I alla fall fungerar dåligt.
Det är snabbt och enkelt att tvätta av med något lösningsmedel och som jag sa tidigare, spjället sitter högst upp, längst fram på motorn. Väldigt lättåtkomligt. Man behöver inte krypa in under bilen eller jobba med krokig rygg speciellt många minuter.
Störningen inträffade för mig när jag hade åkt några mil hemifrån. Man förlorade tomgång och motorn gick bara på högre varv. Eftersom det dels inte gav någon motorlampa med felsignal och dels hade jag ingen aning om vad felet kunde bero på så körde jag in på närmaste verkstad. Dom tog sig an felet nästan direkt, möjligen på kända rutiner? För säkerhets skull läste dom av datorn också, men där stog inget. Spjällhuset är inte med i någon "felkatalog". Det har alltså ingen felkod eller motsvarande larm. Det är bl.a därför som jag tycker det skall ingå med en kontroll och eventuell åtgärd i servicen i något lämpligt intervall.
Jag minns inte exakt vad det kostade, men med datoruppkopplingen och felsökningen, moms och lite generös timtid, så blev det runt en tusenlapp, om jag minns rätt.
Senast redigerad av 1 Rådlös, redigerad totalt 0 gånger.
#915091
Du frågar också om motorn är pålitlig. Jag har ju bara kört 9 600 så gott som bekymmersfria mil. Men det är ju trots allt en någorlunda modern bilmotor, tillverkad av en av dom största bilkoncerner (Ford), så även om motorn (tydligen vissa exemplar) kan ha några egenheter som inte var riktigt genomtänkta, så kommer den att gå i många år till. Jag beställer alltid service när datorn säger till och skulle inte göra mig besväret att byta olja och filter själv bara för att hålla på några hundralappar. Jag är nöjd när en verkstad har gjort jobbet och stämplat i boken.
Motorn har kamkedja, inte kamrem. Det finns ingen fastställd service- eller bytesintervall för kedjan. Det kan man tolka som att ett eventuellt byte görs någon gång i framtiden vid behov.
Elpriset

2700kr för drygt 1000kWh här, elhandel v[…]

Transmissionsolja till M66

ok, då låter Castrol:en som ett altern[…]

Hej! Bränslepumpen under förarstolen slu[…]

Hej! Fråga 1: Är det svårt att by[…]