- mån 03 nov 2014, 19:26
#914350
skyking skrev:Innan vissa korsningar märker dom ut parkering längre fram just för att det går fint att parkera där.. Det här är en sån korsning det borde vara då. :) Det är dubbla filer vid rödljuset och ingen ska hålla till höger där man parkerar... Då gör man sin egen fil och får nog lite problem när man kommit runt hörnet. :)
Förbudet mot att parkera nära eller i korsning handlar inte bara om sikten. Det handlar också om att bilister skall ha möjlighet att hålla till höger i korsningen osv.
Vägtrafikförordningen är dock utgiven utan motiveringar till reglerna så man får nästan ta reglerna som de är formulerade. Det står "man inte får parkera närmare än tio meter från korsningen" och inte "... för att ...".
Polestar 2 Dual Motor MY24
Hyundai Ioniq electric 2018
Såld: Polestar 2 Dual Motor MY21
Såld: V60 T4F Summum MY12
Såld: V60 D5 TE Summum MY16
Såld: V70 D3 DE MY13
Hyundai Ioniq electric 2018
Såld: Polestar 2 Dual Motor MY21
Såld: V60 T4F Summum MY12
Såld: V60 D5 TE Summum MY16
Såld: V70 D3 DE MY13