Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av mikaelm
#913885
Har tänkt byta ut högtalarna i min V70XC -00 till MDS Fanatic koax. Ska tydligen sitta 6,5" i samtliga dörrar, men är lite osäker på hur djupt monteringshålen i dörrarna är?

Och hur monterar man bort original"diskanterna" i instrumentbräden - månste man skruva ur handskfacket (i så fall, hur kommer man åt på förarsidan?) för att koppla ur kontakten? Har lyckats fått bort de två plastsprintarna, men får inte bort högtalaren då kontakten tar emot. Om man istället tar bort hela den svarta plastinsatsen som högtalaren sitter i, hur gör man då? Det finns inga skruvar. Är lite osäker att rota för mycket, då det finns krockkudde, och om någon annan kontakt åker ur kan det bli väldiga problem, antar jag.

Tacksam för tips!


Mvh: Mikael Markström
av TobbeViktor
#914473
I instrumentbrädan så sitter bara gallren med clips. Bara att försiktigt bända loss dem. Bästa är väl att ha såna "fiskben" för att få loss dem. Lyckades bryta av ett clips när jag bytte i min.
Har för mig att själva diskanterna sitter med clips de med. Jag hade ur hela överdelen på instrumentbrädan när jag bytte dem, då jag trasslade in delningsfilter också.

Vad det gäller dörrarna så behöver du dessutom ha adaptrar för att högtalarna ska passa i dörrarna
Originalhögtalarna har en märklig infästning.
Köpte såna här till min.
http://www.mds.se/271348-12-volvo-s70-1 ... -4901.html
http://www.mds.se/271348-02-volvo-s70-1 ... -4900.html

Monteringsdjup vågar jag inte riktigt svara på. Högtalarna jag satte i hade ganska små men kraftiga neodymiummagneter.
Xc40 bensin köpråd

Alla årsmodeller av XC40 kommer få 4G […]

Byte multirem mild hybrid B4

Vida blev ju Webbaserat 2013 så tror ingen s[…]

V 60 2020

Dåliga dämpare, standardfel. Byt dom.

Hittade denna också från en gammal tr&[…]