Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Severin
#909065
Letar S60 2.5t runt 60-70k och runt 15-16k mil, hittar några intressanta men jag har nånstans i bakhuvudet att man bör passa sig för awd och automat för det kan bli ohyggliga merkostnader, strul etc

Är jag orealistisk, fördomsfull?
Eller är det bara att handla och hoppas på det bästa?
#909085
man måste se det ur ett helhetsperspektiv.
automat vs. manuell =
högre förbrukning vs. kopplingsbyte

En manuellt håller oftast länge, riktigt länge och krånglar nästan aldrig. Dess akilleshäl är lamellkopplingen som kostar ca 10.000 kr att byta.
En automatlåda kräver oljebyte typ var 5:e år, men det gör manuella lådan också.
så rent kostnadsmässigt är inte automaten så mycket dyrare.
Börjar den krångla blir det värre. Den är mer komplex i sin funktion.
Den 5-stegade AW 55-50 SN, till 2.5T m fl, får ibland diffusa fel i lådan, lite mer blandad uppsättning av problem.
Lamellhaverier existerar, likaså konstiga växlingar på den automatiska lådan, men vill inte påstå att det är vanligt.
Jag säger så här. Ha 10.000 kr sparade för ett eventuellt kopplingsbyte på en manuell.
Ha 20.000 kr sparade till reparation eller byte av automatlåda.

som referens kan nämnas att den 6-stegade lådan till D5 har i princip endast 1 fel men som finns på samtliga lådor och är lätt att åtgärda, om än kostsamt.


Till AWD-biten finns också diverse fel, PTU'er som ger upp, splines som är på tok för små och kuggar över/mals ner samt pumphaveri på haldexen.
lek inte med AWD så slipper du antagligen problem!
#909161
Aisin-warner lådan håller utmärkt. Extremt sällan att den krånglar på annat än taxibilar med 50.000 mil på mätaren. Den skulle jag inte oroa mig för. En sak att tänka på är dock att den drar upp förbrukningen omodernt mycket. I stadskörning är skillnaden 30%.

Haldex AWDn däremot har ordentligt med problem med hylsor, pumpar givare och allt möjligt dyrt. Såvida du verkligen inte behöver AWD skulle jag inte köpa det.
Användarvisningsbild
av ER
#909170
För mig höll kopplingen, eller i mitt fall slavcylindern ca 26500mil om jag minns rätt. Byte av denna innebär även att byte av lamell är standard då jobbet redan till 95% är gjort. Att bara byta koppling och inte slavcylinder är vad den dumsnåle gör för när den pajar så kan du i sämsta fall räkna in att lamellen blir förorenad med olja och behöver bytas igen, ibland ganska kort tid efter lamellbytet nr 1.
Prisuppgift på Volvo för hela kittet cylinder+lamell var ca 12000kr och dom bytte aldrig bara ena sades det. Lokal verkstad med lägre timpris men bättre hårdvara fixade jobbet för 8500kr.

Att få lådan bytt för 20000kr låter som ett fynd när en bagagnad låda i sig kan kosta uppåt 18000kr så jag skulle inte ha mindre än 25000kr i sinnet för ett sådant jobb.
#909183
Geartronic är bara att den kan växlas manuellt. I princip meningslöst, du kommer låta lådan växla själv.

Aisin-Warner lådan sitter i alla S60.
#909187
Geartronic är en rolig leksak men inget man egentligen behöver, utom kanske om man drar tungt. Då är det bra att kunna välja själv.

Det kommer alltid att finnas människor som hävdar att manuell låda är överlägsna eftersom dom aldrig krånglar. Automatlådor är dessutom farliga i halka och går sönder hela tiden och drar jättemycket bensin osv. Det är är skitprat. Däremot blir det bara dyrare och mer komplicerat med manuella lådor. Dubbelmassesvänghjul som rasar, urtrampningslager med inbyggd slavcylinder som börjar läcka med mera.

Allt detta medan automatlådorna bara blir bättre och snålare.

Och angående vinter och halka så spelar det ingen roll för trafiksäkerheten om man har manuell eller automat, men det är enklare att starta mjukt med en automatlåda. Enda gången det är bra med en kopplingspedal är väl om man ska gunga loss bilen när man kört fast.
#909195
Så mao man kan inte välja växlarna själv om man inte har en geartronic?

Vad anser ni, om jag hittar ett objekt som verkar vettigt så behöver jag inte välja bort den pga automat?

Har aldrig haft en automat privat, däremot har jag kört automat i lastbilen i över 3 år och finner det väldigt bekvämt
#909223
Severin skrev:Så mao man kan inte välja växlarna själv om man inte har en geartronic?
Nej, eller mja. Du kan begränsa hur högt den ska växla. Så har automatväxellådor fungerat i tid och evighet. Det här med "handjagning" (geartronic, tiptronic, steptronic, sentronic...) kom på 90-talet. Tror Porsche var först med det, i 911.

Med en vanlig gammaldags automat kan du begränsa hur högt lådan växlar. "D" är det normala körläget, använder alla växlar. "4" så använder den ettan till fyran, osv. På Volvos automatväljarspakar brukar det finnas ett "L"-läge också. Det är ettan, då växlar den inte upp alls. Vet inte varför dom döpt det till "L" och inte bara "1".

Bild
Så ser det ut i en Volvo från 2000-talet.
Severin skrev:Vad anser ni, om jag hittar ett objekt som verkar vettigt så behöver jag inte välja bort den pga automat?
Nej nej, självklart inte. Jag skulle däremot välja bort objektet om den inte hade automat men det är ju jag.
Severin skrev:Har aldrig haft en automat privat, däremot har jag kört automat i lastbilen i över 3 år och finner det väldigt bekvämt
Lastbilars växelrobotar är ju inte direkt samma sak. Det är en "manuell låda" som manövreras automatiskt med elektronik och mekanik.

En automatlåda i en personbil är uppbyggd på ett annat vis och känns lite annorlunda att köra. Vissa gillar inte den sliriga bortkopplade känslan. Jag kallar det för "komfort", och jag saknar det ibland i min nuvarande bil som ju har DSG-låda, dvs vanlig koppling och ingen slirande momentomvandlare.

Det finns iofs lastbilar med vanlig automatlåda också, men det brukar väl mest vara sopbilar och kanske nån enstaka distributionsbil. Normalt är det robotlådor typ Volvos i-shift. Antar det är en sån du har?
Senast redigerad av 1 Perc, redigerad totalt 0 gånger.

Det pratas om att adaptiva farthållaren anv&[…]

Ingen bromsvätska

Har du provat lossa rören vid huvudcylindern[…]

Problem bromsar (luftning)

Volvo s60 2001 2,4t (200hk) Bytt till nya ok ba[…]

installera dragkrok

Hej, Funderar på installation av dragkrok p[…]