DaveC70 skrev:
Så du menar att 5W gör att du i dagsljus tydligare ser bilen framför? Jag kan ju inte svara för dig, men för min egen del gör det ingen som HELST skillnad. Att påstå att DRL-tekniken är bra för att det sparas massa bränsle på de fjuttiga 5W som EU påstår köper jag iofs inte, nåt av det löjligaste jag har hört.
Trots tredje bromsljus vill jag dock fortfarande påstå att jag på längre håll och tidigare upptäcker ett bromsande fordon som dagtid har bakljusen släckta. Men det är bara jag och alla har sin egen uppfattning... :)
Vad jag har hört fick väl Volvo söka nån form av dispens för att få ha DRL-teknik med tända bakljus? Hela DRL-undantaget som EU har utformat bygger ju på just att bakljusen SKALL vara släckta vid användning av DRL?
ER skrev:Tacka vet jag Volvo som fattat detta och kör tända bakljus med DRL fram då släckta bakljus inte har nåt med säkerhet att göra.
Hehe! Finns väl gott om Volvo-modeller som har släckta bakljus på DRL? C30, C70, V50, XC90... Egentligen är det väl bara modeller from. MY13 som har bakljuständ DRL?
Menar helt enkelt att jag ser en bil tydligare i allt annat än klart väder betydligt tydligare med tända bakljus även om det råkar vara 5w per reflektor och hederliga S60 har 4st i bakljusena, men stylingputtar gillar att ha bilen helt mörk trotts att det inte ens existera i Volvos katalog för bilmodellen och och DRL-lampan man stoppar in i V70:n, att skylla på att "spara" några watt eller på lamporna då bilen med fördel har LED i det mesta samt xenon fram "dont fly with me".
För OSS i Sverige är DRL-lagen ett klockrent nerköp jmfr. halvljuslagen gällande något äldre bilar.
Lägg till usel funktion av denna omkoppling så har du svaret varför bakljusen ALLTID skall vara tända vid färd oavsett tycke och smak och ljuskonfiguration.
Sen är det så att LED är betydligt effektivare än en sur glödlampa och även om LED skulle "motsvara 5w glödlampa" så synns den klart tydligare än en 5w glödlampa som lyser genom sitt röda glas.
Står jag på bromsen så lyser jag upp halva kvarteret med bromsljuset så om du då inte ser en V70 innan MY14/annan Volvo som bromsar med bromsljuset som upptar halva bakdelen av karossen med tända bakljus så vet jag inte vad du tittar på.
Jag gillar inte hur svag skrivning ger kryphål i DRL-lagen som normalt utnyttjas då det för oss inte är något positivt när det dessutom blir extra ljuspunkter i mörker när dom behålls tända med halvljuset, däremot gillar jag skarpt hur Volvo utnyttar skrivningen för att ha tända bakljus på tex V/XC70 MY14- vilket är det enda rätta vägen för säkerheten, givetvis skall DRL släckas helt när halvljuset går på så det är precis som med dimljusena, allt annat kan dom tas bort då dom inte tillför något.
Trafikförordningens 3 kapitel, 68 §
68 § Vid färd på väg med ett fordon ska lyktor och strålkastare som är föreskrivna för fordonet vara tända. Används föreskrivna varsellyktor på en bil under dagsljus behöver inte lyktor baktill eller på sidan vara tända.
Vid färd på väg med ett motordrivet fordon som har utrustats med strålkastare för färd ska dessa vara tända även om de inte är föreskrivna för fordonet.
En moped som framförs på väg med avstängd motor behöver ha strålkastare och lyktor tända endast vid färd under mörker.
Används helljus behöver inte halvljus eller främre positionsljus vara tänt. Inte heller behöver främre positionsljus vara tänt, när halvljus används.
Vid bärgning eller bogsering av ett skadat fordon på väg ska, om det skadade fordonets belysning inte kan användas på föreskrivet sätt, det skadade fordonet i stället märkas ut enligt bestämmelserna i 82 § andra stycket. Förordning (2009:960).
Behöver är inte samma sak som skall/måste/får inte osv. Volvo utnyttar lagen på rätt sätt, övriga följer bara flocken utan att tänka efter vad som är vettigt eller inte.
Visst råkar det finnas främst lite halvnya Volvomodeller med felaktig DRL-konfiguration, dvs släckta bakljus men dessa bör ju köras med tända halvljus dygnet runt av säkerhetsskäl, annars får dom smaka på blink av allt fler som tröttnat på dessa mörkeråkare som heller inte kan hantera ljuset.
Nog att det för tex Tyskland är positivt att ha något tänt, men dom skall ge f-n i våran säkrare halvljuslag som dels erbjuder högre säkerhet utan att förbruka mera bränsle då skillnaden på tända bakljus är 10-20w i förbrukning och det kan lätt skäras ner på annat som bilen drar och den bör tillåtas nationellt stå över något som inte erbjuder nåt av värde för oss.
XC70II D5 Summum AWD -08 Polestar LED/xenon edition. Twinpipe med MY14 facelift, 3X NBB 225 Alpha Pro LED 165W på Qpax-båge, MY13 LED belyst R-design växelkonsoll, Erakir DC 19".
Sidescuffplates, inslag av godbitarna från MY11, MY13 invändigt..