NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av RasmusA
#907370
Hejsan!

Har en v50 2.0D som läcker runt spridarna.

När tanten la lite gas när man stog över motorn så "bubblade" det precis runt alla spridare?

Lite otroligt att alla spridare ska ha gått samtidigt?

Är detta ett vanligt fel på v50?

Gärna tips o idéer på hur jag ska gå till väga....
Användarvisningsbild
av Sierra94
#907595
Felet är inte ovanligt. Det är kompression som läcker ut eftersom kopparbrickorna som ska täta i botten mot topplocket är dåliga.
Dessa brickor kostar max 15 kr/st. Har bytt på en bekants bil som läckte en del men bara runt en av spridarna.

Vi lossade spridarröret, muttrarna som håller spridaren nere och clipset till returledningen. Sen lirkade vi försiktigt ur returen och höll försiktigt bränsleröret åt sidan samtidigt som spridaren drogs upp. Rengjorde med bromsrengöring på spridaren. Använd ALDRIG trasa och torka med på själva spetsen. Sen torkade vi även ur hålet med en trasa virad runt en mejsel och sen på med ny bricka och återmonterade. Muttrarna som håller spridaren ska dras med 20 Nm.
av torro
#907819
20 Nm var vel litt i overkant? Mener å huske det var 7 Nm som var momentet da de boltene knekker lett.

Siden alle injectorene lekker kan de kansje være strammet til med for lavt moment.

Om du skal skifte bricka, så skaff deg et komplett sett til ca 400:- Det er også best å ta ut injectorene når motoren er varm.
Bilagor
$_57.jpg
$_57.jpg (36.41 KiB) Visad 5920 gånger
Användarvisningsbild
av Sierra94
#907838
Det är inga plastringar på 2.0 motorn. Och spridarna ska dras med 20 Nm. Står i Vida under byten/demontering av spridare.
Renovering framvagn Volvo 240

Kört något sedan allt byttes? Fjäd[…]

Finns väl på skroten och nya på v[…]

Hade jag haft ditt körmönster och ä[…]

Spolning av automatlåda

Aja men den kan väl lika gärna rasa f&[…]