Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#905685
gnestakalle skrev:Har du tänkt på om motorn överhettas vid stadskörning men inte om du kör på motorväg?

Mvh GK
Näe inte vågat köra några längre rundor sen detta förekom. Däremot kunde jag tycka att när jag stod på tomgången så klättra den rätt stadigt upp men när jag sen körde iväg så gick den tillbaka lite, och då snackar vi om bara kanske 40 km/h. Fläkten går för fullt hela tiden kan jag tillägga.

Och första gången den gick upp på mätaren så efter jag stängt av den så dippa mätaren någon cm och gick upp igen, lite skumt faktiskt?
#905720
Löste det! Det VAR termostaten, den öppnade inte så var ingen cirkulation... därför övre kylarslangen vart så hård och den spruta vatten igenom den lilla slangen på termostathuset! Vilken lättnad!

Den vita röken försvann också när bilen vart varm, och fläkten går inte som en galning heller!

Hej Tror att du har rätt att det var reglerve[…]

B230 16v

Har en 230 med 16v topp på grabbens ena folk[…]

MartinS V60 D4 R-Design

Lurar på belägg fram vid detta byte[…]

Justera dimljus V90-18

Insex underifrån i ett hål,minns ej st[…]