Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Hulkman
#900115
Jag är bortrest på en ort där det inte finns något och där jag heller inte har tillgång till verktyg.
Efter att ha kommit fram så går bilen ryckigt och jag misstänker att en tändkabel bränt sönder.
Är det någon risk för större skador om det inte åtgärdas?
Användarvisningsbild
av Lucif3r
#900117
Absolut, misständningar är inte direkt nyttigt. Men på kort sikt så är det väl ingen direkt fara - men fortfarande inte nyttigt :)

Börja med att kolla fördelare+rotor. Att tändkablar "bränt sönder" är väl inte det vanligaste felet direkt... Är det en -95a eller tidigare så kan du ju kolla felkoderna.
av Hulkman
#900121
Lucif3r skrev:Absolut, misständningar är inte direkt nyttigt. Men på kort sikt så är det väl ingen direkt fara - men fortfarande inte nyttigt :)

Börja med att kolla fördelare+rotor. Att tändkablar "bränt sönder" är väl inte det vanligaste felet direkt... Är det en -95a eller tidigare så kan du ju kolla felkoderna.
-96:a.
Att jag nämnde tändkabel beror på att just det hände i våras. Vad kollar jag efter i fördelare och rotor? Sprickor?
"Limp home mode" ?

Du skriver det en D3 men finns inte ADM på d[…]

Kabelhärvan är från reservdelsbile[…]

Volvo XC70 - 2012 (AC problem)

Om du har gas och kompressorn snurrar men du f&ari[…]

Hur fick du fram den kostnaden? googlade digital[…]