Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Perc
#693406
Då är följande gissning att volvoverkstan av någon anledning ställt in ett korrekt noll-läge utan att kolla så den manuella inställningen (dvs. helljuset) står rätt först.

Eller kanske den manuella höjdinställningsskruven inte alls påverkar bi-xenonen? Har du testat att helt enkelt skruva på den och kolla om halvljuset höjs/sänks?
av TomasB
#693750
ne har inte testat ännu har haft för mkt å göra får la göra de, hopppas man inte behöver å åka till verkstan för å ställa om halvljuset hatar dom jävla utsugarna.
av Paer
#896994
Jag sparkar liv i denna gamla igen då jag har i det närmsta samma problem. Någon som hittat någon lösning på detta? mitt halvljus står perfekt inställt (även enligt bilprovningen i Maj då jag frågade extra om detta) men när jag sopar igång helljuset så pekar den högra upp bland trädtopparna. Öppnade huvet och luckorna bakpå lyktan och kikade lite och lyckades konstatera att hel och halvljusinsatsen sitter ihop innuti lyktan. skumt att det bara kan bli såhär? nån som vet? :D :D :roll:
av Joner
#1001499
Hej

Nån som vet hur givaren för den automatiska halvljusinställningen för xenon-strålkastare på V70 sitter på den bakre vänstra länkarmen? Är den svåråtkomlig ?

Har xenonbilar bara 1st givare eller finns det 1st till fram vid höger hjulhus. I så fall var på hjulhuset sitter denna givare? Jag har en V70 2005 med xenon, ser ingen givare på själva hjulhuset, sitter den kanske under plastkåpan inne i hjulhuset?
av Jsjodin
#1001649
Var alldeles nyss ner och justerade ljuset på min bil. Nu är detta dock en s60 -03 jag har så vet inte om de är exakt lika :/ för mig var det iaf en skruv precis ovanför halvljus lampan som jag justerade helljus med, sen ca 10cm mot blinkershållet var de ett hål med en skruv till en bit ner, som justerade bixenon.
Användarvisningsbild
av johnnype
#1001657
bixenon har automatisk ljushöjd (via sensor på bakaxel). Som redan sagts 2012:

- trasig givare, den justerar då ner till max och tidigare ägare har "lagat" det genom att höja ljuset manuellt
- eftermonterat, bil "vet inte" att du har xenon. lamporna går till maximala ned läget och se ovan.
- bilen har varit strömlös och sedan återinkopplad när den stod på domkraft eller på lyft med ett eller flera hjul i luften = felaktig nollpunkt. Lösning = VIDA
av Joner
#1003919
Perc skrev:
tomsa skrev:Problemet är väl mer att det inte går att justera reflektorena inviduellt.
Och om automatjusteringen inte fungerar (t.ex. pga trasig givare i bakvagnen) så går ställmotorerna ner i bottenläge, för att till varje pris undvika bländning. Jag kan bra tänka mig att det är det som är problemet med trådskaparens bil, och då har nån FTÄ (förbannad tidigare ägare) ful-lagat genom att höja på ställskruven istället.
Jag har en V70 bixenon -05

När jag lossade på vänster ställmotor, gick strålkastaren i botten. Den stod korrekt innan, sen när jag startade bilen pekade ljuset ner gatan.

Det hjälper inte att ändra på vredet på ställmotorn. Hur ska jag få tillbaka rätt läge på halvljuset ? är det bara verkstad och diagnosverktyg som gäller ? det kan ju knappast varit nån givare för automatisk nivåjustering som plötsligt gick sönder, när jag tog loss ställmotorn.

Testade min OBDII på bilen, har använt den till citroen tidigare, men jag fick bara felmeddelande om felaktig länk.
Volvo 740 leksaksbil

Volvo 740 polisbil. Skick enligt bilder. Samlarobj[…]

Luktar avgaser i kupen

Felet är hittat, den läkte vid DPF inf&a[…]

Jag har märkt att förbrukningen vid ladd[…]

Du vågar! :-)