MartinS skrev:joel80 skrev:MartinS skrev:BE är ju överlägset eftersom man då man jobbar med bruttovikter istället för teoretiska vikter. Vad får bilen dra, vad väger släpet just nu..
Men för de flesta räcker säkert utökad B, det är ju ett stort lyft från B med dagens tunga bilar.
I övrigt håller jag med B20, uppgradera lappen istället för att välja bil efter körkort.
När det gäller vad bilen får dra så handlar det alltid om bruttovikt. Har di t.ex utökat o får ha tågvikt på 4250kg och bilens vikt är 2200kg samt att bilen får dra 1600kg får du ändå hänga på en vagn/släp på den som har totalvikten 2050kg, så länge den inte är lastad mer än 1600kg (eller vad nu bilen är specad med)
När det gäller kortets behörighet för vad mn får dra så är det totalvikt som räknas även på utökat b.. Men som sagt, bilens siffra för hur tungt den får dra är alltid bruttovikt.
Ja visst är det så angående bilen, men inte vad det gäller lappen, precis som jag skrev. Det jag menar med bruttovikter är att du med BE får hänga på en kärra med en totalvikt på 10.000kg (begränsat till 3,5ton om man tagit det efter 19jan 2013 tror jag?) så länge den i ditt exempel inte väger mer än 1600kg för stunden. Det får du inte med utökad. Så med BE är det enda intressant vad bilen får dra och hur mycket släpet väger just nu, enklare blir det inte.
Exakt, med utökad B får jag inte ens dra mitt tomma båtsläp som väger 400 kg efter min XC70, Jag får inte heller inte dra mitt hästsläp även om det är tomt med utökad B.
Som de skrevs innan, det enda man behöver göra för att får ett "riktigt" släp-kort är ju att köpa boken för 200 spänn, läsa den kvällen innan och skriva teorin, köras ska det ju göra i vilket fall som helst. Sen har man ju det riktiga släp-kortet livet ut.
Friheten dog i Sverige 1967 när den fria farten försvann.
Alla vill dö unga, men helst så sent som möjligt.