NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Frohm
#887855
Lampkonsolen i taket vid framrutan har en knapp extra som jag aldrig sett i någon annan c30/s40/v50, på knappen finns en bild på en bil med 3 streck på som påminner om "sensorer" symbol. Fick för mig det kanske kan vara för stänga av larmsensorer inne i bilen om man lämnar kvar en hund eller barn i bilen då man låser den?

Någon som vet?
Användarvisningsbild
av grillchips
#887896
Nu minns jag inte exakt hur knappen ser ut, men fungerar den? Tänkte om det kanske är där knappen för takluckan ska sitta för bilar med den lyxen. :)

Hittade bild, vart sitter den du menar?
Bild
Användarvisningsbild
av Micce1980
#887911
Kanske har TS den äldre inredningen i taket. Där sitter det en larmknapp som om jag minns rätt på alla C30/S40n/V50 och är för att enbart skalsäkra bilen om man lämnar frugan i den under en längre tid :)

Bild

EDIT: Om du har en MY04-07 så är det en larmknapp för att stänga av rörelse- och nivåsensorn. Se instruktionsboken sid. 102 http://esd.volvocars.com/site/owners-in ... tp8310.pdf
Användarvisningsbild
av grillchips
#887916
Ja jävlar, man blir lite hemmablind... :oops: :lol:
av Frohm
#888097
dem "Hålen" som e mellan projektorlamporna på grillchips bild så har den vänstra inbuktningen en knapp och det verkar ju helt klart vara rörelsesensor för larmet enligt instruktionsboken. Får låsa in frugan och testa :shock:
240 b230f lh 2.4 impulsgivarsignal

Jag har bytt tändbox och bränslebox seda[…]

vill veta mera om v60 2013-2014

Hejsan jag letar ny bil och jag är sugen p&ar[…]

https://www.youtube.com/watch?v=iu9z5m78Szw