Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av svda
#884614
Reläet sitter i elcentralen under huven och är märkt AC Compressor. Om du inte vet hur man mäter upp ett relä, så kolla om det finns ett likadant relä du tillfälligt kan "låna". Annars byt på spekulation.
av joj2
#884885
Tack för input.
Det sitter fyra exakt likadana relän i säkringsboxen. Testade att byta plats på det som är märkt "AC Kompressor" med det som går till "AC Fan" och vips så lät det inte längre "klonk" när man stoppade i AC-säkringen. Pillade även upp höljet på det felaktiga relät och sprutade på lite kontaktspray och nu verkar det funka igen. Extrafläkten som jag aldrig lagt märke till jobbar uppenbarligen tillsammans med AC:n. Nu snurrar den enbart när motorn går och AC:n är igång och alltså INTE efter att tändningen slagits av. Trots att den numera styrs av ett relä som tidigare var paj. Härligt med problem som "löser sig själva", hoppass det håller i sig. :-)-)
av juste
#884926
Glöm nu inte att köpa ett nytt relä, nu när du ändå kommit så billigt undan. Även om reläet funkar igen nu, så har det säkert passerat "bäst-före-datum".
av svda
#884968
juste skrev:Glöm nu inte att köpa ett nytt relä, nu när du ändå kommit så billigt undan. Även om reläet funkar igen nu, så har det säkert passerat "bäst-före-datum".
Håller med till 100 %. Kostnaden är i sammanhanget nästan försumbar. Köp ett nytt relä och monterade detta på platsen för AC Compressor, då detta uppenbarligen är det relä som tar mest stryk.
Volvo S60 T3 2012 bytesråd

Har nu provkört den men måste säga[…]

Tysta sommardäck V90

Efter en resa på 240mil ner och tillbaka fr[…]

Kan vara så. Värt att tänka p&arin[…]

V50 T5 oljeförbrukning

M1 FS 0W40 är så top-end olja det g&ari[…]