Volvo V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av JePeSWE
#878164
Tjena

Jag hittar inte (milräknaren) i min v40 my 15, har analoga instrumentering, ej teknikpaketet.
Nån som kan hjälpa mig?

Mvh JePe
av Schmoyoho
#878192
Om jag inte minns helt galet kan man, på de digitala instrumentet åtminstone, vrida på blinkersspakhjulet så att både förbrukning och räckvidd döljs tillsammans med trippmätare och odometer (milräknare).

Hur som, du skulle inte orka ta någon bild på instrumentet? Jag har bara sett det på en enda liten och lågupplöst bild jag googlat mig till.
av JePe
#878199
regeeN skrev:Om jag inte minns helt galet kan man, på de digitala instrumentet åtminstone, vrida på blinkersspakhjulet så att både förbrukning och räckvidd döljs tillsammans med trippmätare och odometer (milräknare).

Hur som, du skulle inte orka ta någon bild på instrumentet? Jag har bara sett det på en enda liten och lågupplöst bild jag googlat mig till.
Kanske jag hittade,när man har visning av T1 så verkade det som odometer är under trippen.225km stod det nyss när jag var ute.
Trasig styrenhet VOC V90

Ska inte behöva uppta en vanlig serviceplats[…]

Vi klaras oss med en Nissan Leaf. Snittat ca 2000 […]

V70 2010 luftproblemen

Det vanligaste är väl att en slang spruc[…]

För tändning b4b

Hej! Har på två b4b motorer samma prob[…]