NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#877835
Hej, här om dagen då jag parkerat bilen och tar ut nyckeln ur täningslåset så hör jag hur det poffar till från bilen. Lär ungefär som om man trycker två strömförande kablar mot varandra.

Då jag sedan skall låsa bilen med fjärren händer ingenting. Kollar säkringar och ser i instruktionsboken att säkring 55 (under handsfacket) sköter fjärren bla. Plockar ut och ser att det är den som brunnit. Byter ut säkringen och testar att låsa... Det fungerar (står vid passagerardörren fram)

Tänker inte mer på det förens jag kommer tillbaka till bilen och skall låsa upp... Inget händer....Flyttar mig närmare och närmare och precis då jag trycker fjärren mot sidorutan på förarsidan låses bilen upp.

Vad kan ha hänt, varför gick säkringen från första början, varför är räckvidden så dålig, hur åtgärdar jag detta ?

Alla tips är av intresse.
Tacksam för svar.
Låg batterinivå Volvo V60

Har precis bytt batteriet, efter någon vecka[…]

Före 2021 när det nya infotainmentsystem[…]

"Limp home mode" ?

/quote] ADM finns, det fylldes på för c[…]

Hej! Har en Volvo V60 -15 som har gått 18 […]