Bilstereo, DVD, GPS mm...Tips och trix…ej modellspecifik

Moderator: Moderatorer

#863694
Har problem på min S60/2013. Då jag är i radioläge kommer jag inte ur detta. Hade samma fel före två månader sedan och då löste en mjukvaruuppdatering problemet. Trodde jag - för nu är problemet tillbaka.

Och inte bara det. Av ca 30 MP3-låtar på USB-minnet vill läsaren bara känna igen ca 1/4. Har testat på andra läsare och där fungerar det perfekt. Alltså inte fel på minnesstickan. Vad gör man åt detta?
#864787
Har du garanti kvar? För då borde Volvo hjälpa dig med att radion hänger sig, låter helt klart som en mjukvarubugg. Den förra uppdateringen kanske avhjälpte problemet till viss del men inte helt, kan finnas scenarion som fortfarande får den att frysa.

Vad gäller MP3-låtarna; Är det samma typ av MP3 på låtarna som kan spelas och på de som inte kan spelas? Det skulle kunna vara att vissa låtar är av helt annat format, typ WMA eller FLAC etc, som inte spelaren klarar av att avkoda.

@Micce1980 , Brukar jag också göra.. b[…]

MartinS V60 D4 R-Design

@MartinS , Har själv dragit mig från[…]

En bekant hade en hel del parkslide vid sitt to[…]

Hejsan Jag funderar på att skaffa en ny xc60[…]