Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#861551
apersson850 skrev:Gedigen lista, men högsta släpvagnsvikt med B-kort för en 2,0F kan knappast vara så låg som 1000 kg för en med automatlåda. Inte ens en XC70 T6 AWD har tjänstevikt på 2500 kg, så det har knappast en V70 2,0F heller. Hittar inte data just nu, men skulle tro på ungefär 1300 kg.
Precis som Bilnörden gjorde så letade även jag upp 2,0f på Blocket och sökte på Transportstyrelsens sida och fick upp samma uppgifter som Bilnörden hittat så det verkar stämma, det som skiljer är vikten med B-kort där det listas 1290kg men det är väl ganska ointressant egentligen när max släpvikt är 1000kg. :)
regeeN skrev:"T5
MY11
Motor: B4204T7, 4-cyl, cylvolym: 1999, singelturbo"

Från V70-listan. Men inte fanns det väl någon fyrcylindrig T5:a före 2014-ish?

Edit: var kan man hitta spec:ar för 00-talsbilar? Typ V70N, S80/S60 och så...
Jodå den kom MY11, ska tydligen gå ganska bra men finns inte så våldsamt många på begmarknaden. Har fakiskt sneglat mot den nu när det är dags för bilbyte. :)
Dpblad skrev:Saknar min spec: XC70 D4 FWD MY14 D5204T3 (samma som MY13 tror jag)
Dock är den inte listad i varken specarna eller MY14-broschyren, antar att den fanns fram till VEA släpptes. Lägger till den och hänvisar till MY13s specar, tack för infon. :)
Rådlös skrev:En fundering om flexifuelbilarna. Är det siffrorna för E85 eller bensin när det gäller bränsleförbrukning? Det har tidigare varit si och så med detta. Även utsläppen när det gäller CO2.

Numera har dom ändrat på detta sedan några år. Då står det för FFV-bilar: Bränsle etanol. Kan även köras på bensin. Sedan står förbrukningssiffror och utsläppsreduceringen för etanol.

Hur har Volvo gjort i detta fallet?
Om du kikar i listan så ser du att det även står FFV för endel av flexifuelbilarna så Volvo redovisar både bensin och etanolförbrukning. :)
#861586
Pressmeddelanden

Två nya femcylindriga dieslar från Volvo: Mer kraft och mindre bränsleförbrukning
feb 17, 2009 | ID: 18756 MY2010
Nu vässar Volvo Personvagnar sina dieselmotorer.Två nyutvecklade, femcylindriga turbodieslar ger kunderna möjlighet att kombinera ökade prestanda med bränsleförbrukning och CO2-utsläpp som är bäst i klassen:
Högprestandamotorn D5 med dubbelturbo har 205 hästkrafter och vidmoment på 420 Nm.
Mellanprestandamotorn 2.4D med enkelturbo, 175 hästkrafter och 420 Nm.

Båda motorerna finns tillgängliga i Volvo S80, Volvo V70, Volvo XC60 och Volvo XC70 från och med våren 2009.

- De nya högteknologiska dieselfemmorna är ytterligare ett steg i vår strävan att minska förbränningsmotorns miljöpåverkan, samtidigt som vi ger kunderna riktigt tysta och karaktärsfasta motor med mycket goda prestanda, säger Derek Crabb, Vice President, Powertrain Engineering på Volvo Personvagnar.

Högprestandamotorn D5 har redan introducerats i Volvo S80 och den blir tillgänglig i Volvo V70, Volvo XC60 och Volvo XC70 under våren.

Prestanda- och körbarhetskraven har lösts med dubbla turboaggregat av olika storlek som löser av varandra och ger ökad kraft inom ett bredare varvtalsområde. Resultatet är alert respons och snabb acceleration i alla hastigheter, med mjuka övergångar in i turboområdet och mellan de båda turboområdena.

Tekniken med dubbla turboaggregat har även gjort det möjligt att uppnå högre nivåer av avgasrecirkulation (EGR) över ett bredare varvtalsområde än tidigare. Därmed utnyttjas de båda turboaggregatens olika karaktäristik optimalt för en kombination av hög prestanda och låg bränsleförbrukning som gör anspråk på att vara bäst i klassen.

Avancerad insprutningsteknik med piezoelektriska bränslespridare ger en exakt fördelning av bränslet i förbränningsrummet, med effektiv förbränning och låga emissioner som resultat. Samtidigt bidrar tekniken och den effektiva förbränningen till en behaglig ljudbild som mer påminner om en sexcylindrig bensinmotor.
Tillsammans bidrar alla högteknologiska lösningar till de låga förbrukningssiffrorna (EU kombinerad):
6.2 l/100 km (164 g/km) i S80.
6.4 l/100 km (169 g/km) i V70.
7.0 l/100 km (185 g/km) i XC60 (preliminär siffra).
7.0 l/100 km (185 g/km) i XC70 (preliminär siffra).

2.4D med enkelturbo - med bränsleekonomin i fokus
Motorn 2.4D blir tillgänglig i Volvo S80 och Volvo V70 samt i framhjulsdrivna varianter av Volvo XC60 och Volvo XC70 från och med våren 2009.

Motorn har optimerats med sikte på låg bränsleförbrukning. Insprutningssystemet har en annan typ av piezoelektriska bränslespridare än D5-motorn. Spridarna håller nere förbrukningen med exceptionellt snabba och precisa insprutningssekvenser under högt tryck. Detta ger en mycket effektiv förbränning.
För att ge bilen bättre köregenskaper har turboaggregatet finjusterats för att ge högt vridmoment redan från låga varv.
Den uppgraderade turbodieseln 2.4D ger följande förbrukningssiffror (EU kombinerad):
5.8 l/100 km (154 g/km) I S80 (preliminär siffra).
5.9 l/100 km (157 g/km) i V70 (preliminär siffra).
6.0 l/100 km (159 g/km) i XC60.
6.0 l/100 km (159 g/km) i XC70.
Gemensamma tekniklösningar
De två dieselmotorerna har en rad gemensamma tekniklösningar. Motorerna har lägre kompression, mer effektiv förbränning och senaste generationen motorstyrning. Volvo Personvagnars motorexperter har minskat friktionen och pumpförlusterna inne i motorerna. Tryckfallet i insugnings- och avgassystemen har också minskats väsentligt.

De nya motorerna har även försetts med keramiska glödstift, en högteknologisk lösning som ger mycket goda startegenskaper, tack vare extremt snabb uppvärmning. På två sekunder når de en temperatur på 1000 grader Celsius, vilket gör motorn lättstartad och minskar emissionerna. I vissa körsituationer, som på riktigt låga motorvarv, kan de keramiska glödstiften dessutom utnyttjas för att öka temperaturen i cylindrarna och därigenom effektivisera förbränningen.

Beskrivningar och fakta i detta pressmaterial gäller Volvo Personvagnars internationella modellprogram.
Vissa detaljer kan vara tillval. Bilarnas specifikationer kan variera från land till land och kan ändras utan förvarning.
Volvo lanserar energieffektiv 2-liters GTDi-motor med unik turbolösning
jan 28, 2010 | ID: 31621 MY11 Bör vara denna som i Sverige fick 240hk och lanserades som T5 dock endast i V70 och inte i XC70.
Volvo Personvagnar introducerar nu en helt ny fyrcylindrig 2-liters GTDi-motor (Gasoline Turbocharged Direct Injection) i. GTDi-motorn ger både utmärkta prestanda och hög effektivitet - allt i ett. På den svenska marknaden introduceras motorn först i den kommande nya Volvo S60-modellen.
Ny, Volvoutvecklad turboteknik, direktinsprutning och dubbla variabla kamaxlar ger en unik kombination av låg förbrukning, låga emissioner samt ett högt och brett prestandaregister, allt i ett mycket kompakt format.

Den nya bensinmotorn, 2.0 GTDi, ger en effekt på hela 203 hk, trots kompakt format och liten cylindervolym. Vridmomentet är 300 Nm redan från 1750 rpm, vilket borgar för en fin körupplevelse.
"Vi har lyckats göra en fyrcylindrig motor som är lika kraftfull som en 2,5-liters femma och dessutom betydligt mer energieffektiv. Detta är välkommet både för de kunder som vill ha höga prestanda och god körbarhet och för miljön som gynnas av högre bränsleeffektivitet. En av de viktigaste förklaringarna bakom resultatet är vårt nya, patenterade turbosystem som är skräddarsytt för mindre, energieffektiva motorer", säger Magnus Jonsson, chef för produktutveckling inom Volvo Personvagnar.

Den nya generationen av turboteknik
Turbosystemet har utvecklats i samarbete mellan Volvo Personvagnar, Borg-Warner Turbo System och stålkomponenttillverkaren Benteler Automotive. Turboaggregatet (K03) är marknadens minsta i förhållande till motorns maximala effekt. Turboaggregatet ger inte bara utmärkta prestandaegenskaper utan förbättrar också efterbehandlingen av avgaserna genom en snabb uppvärmning av katalysatorn.

Turbinen är integrerad i grenröret, en effektiv lösning som Volvo tidigare har god erfarenhet av. Skillnaden är att det nya grenröret och turbinen är tillverkade av stålplåt, istället för gjutgods. Plåten är lättare, smidigare och ger framförallt systemet en lägre värmeutstrålning, på grund av det extra isolerande lagret. Detta tillåter en hög temperatur i gasflödet och därmed en mer effektiv förbränning.

Grenrör i plåt är visserligen ingen nyhet men har fram tills nu endast använts i kombination med ett turbinhus i gjutgods. Den nya helt integrerade turbinlösningen i stålplåt är en världsnyhet och patenterad av Volvo.
Denna innovativa teknik har gjort det möjligt att ge avgaskanalerna en optimal form för effektivt gasflöde och generera maximal pulsverkan för största möjliga turbineffektivitet. Därmed kan pulsdynamiken utnyttjas till sin yttersta gräns för att ge högre prestanda över ett bredare varvtalsregister. Det innebär en nära nog ögonblicklig respons och god acceleration i såväl låg som hög hastighet.

"Höga prestanda är viktigt för många. Och det här är en innovativ och högeffektiv drivlina. Men den största vinsten med den här tekniken är ändå att både bränsleförbrukningen och emissionerna minskar", säger Magnus Jonsson. En Volvo S80 med den här motorn och automatlåda drar endast 8,3 liter per 100 kilometer".

Effektiv direktinsprutning startar turbon snabbt
Den nya motorn är direktinsprutad. Injektorerna har sju hål för precisionsstyrd insprutning i respektive cylinder.
Direktinsprutning ger en hög fyllnadsgrad i förbränningsrummet, effektiv förbränning och låga emissioner. Med hög fyllnadsgrad snurrar dessutom turbon igång tidigt och ger en snabb respons redan på låga motorvarv. Det ger en snabb acceleration och god körbarhet redan i låga hastigheter.
Direktinsprutningen bidrar dessutom till en snabb och stabil förbränning även vid hög belastning och följaktligen en jämn motorgång även vid kraftigt gaspådrag.
Insprutningssystemet levereras av Bosch.

Dubbla VVT (Variable Valve Timing)
Volvos nya GTDi-motor utnyttjar variabla kamtider för båda kamaxlarna. Såväl insugnings- som avgasventilernas öppningstider kan varieras för att optimera överlappningen och ge exakt rätt fyllning i förbränningsrummet oavsett motorvarvtal. Det gör förbränningen maximalt effektiv över hela varvtalsregistret och bidrar till en snabb acceleration i alla hastigheter.
De båda VVT-enheterna är av konventionell skovelhjulstyp. Rotationen av den inre och yttre rotorn regleras med hydraultryck från motorns oljesystem. Genom att öppna och stänga reglerventilerna ändras oljetrycket och flödet genom VVT-enheterna tills avvikelsen mellan den inre och yttre rotorns positioner har den optimala vinkeln. Reglerventilerna styrs med hjälp av mjukvaran i motorstyrsystemet och information från kamvinkelsensorerna.
"Genom att kombinera direktinsprutning och VVT med vårt nya turbopatent kan vi erbjuda en motor med låg bränsleförbrukning och låga emissioner, utan att vi behövt kompromissa med prestanda och köregenskaper", säger Magnus Jonsson. "Vi har skapat en motor som är lika effektiv i staden som på landsvägen. Och eftersom konstruktionen bygger på ett existerande motorkoncept kan vi erbjuda fler bilköpare ett mycket bränsleeffektivt alternativ till en rimlig kostnad."

I kombination med Powershift eller manuell växellåda
Motorn kommer att erbjudas i kombination med Volvos automatiska, sexstegade Powershift-växellåda eller en sexväxlad manuell växellåda.
Den nya sexstegade Powershift-växellådan med dubbelkoppling förenar den manuella växellådans effektivitet och kördynamik med automatlådans smidighet. Kopplingsfunktionerna koordineras så att inga momentförluster uppstår under växlingen. Det ger både samma bekvämlighet och steglösa drivning som en konventionell automatlåda och prestanda som en manuell växellåda.

Viktig drivlina för Volvo
Volvos nya 2.0 GTDi-motor lanseras inledningsvis på marknader som skattetekniskt gynnar motorer som inte överstiger en cylindervolym på två liter. Det är framförallt Sydostasien, Holland, Kina och Japan. I Sverige kommer introduktionen att ske något senare eftersom intresset för renodlade bensinmotorer är mycket lågt.
Uppgraderade motorer och lägre förbrukning i 2011 års modeller från Volvo Personvagnar
maj 05, 2010 | ID: 32512
Den nya femcylindriga, 2-liters turbodiesel som introducerades i nya Volvo S60 införs nu i hela modellprogrammet - och på bensinsidan finns uppgraderade sexcylindriga motorer.

- Motorerna blir mer körglada över hela linjen. Dessutom innebär vår kraftfulla satsning på minskade utsläpp av koldioxid att bränsleförbrukningen samtidigt minskar, säger Magnus Jonsson, chef för produktutveckling på Volvo Personvagnar.

Den nya femcylindriga D3 är i princip samma motor som den etablerade 2,4-litersdieseln, men cylindervolymen har minskats med ett kortare slag för att optimera bränsleförbrukningen.
Motorn har optimerats med sikte på låg bränsleförbrukning och insprutningssystemet har en annan typ av piezoelektriska bränslespridare än D5-motorn. Spridarna håller nere förbrukningen med exceptionellt snabba och precisa insprutningssekvenser under högt tryck. Detta ger en mycket effektiv förbränning.
För att ge bilen bättre köregenskaper har turboaggregatet finjusterats för att ge högt vridmoment redan från låga varv.
I Volvo S80, V70, XC70 och XC60 får den nyutvecklade tvålitersdieseln 163 hk och ett vridmoment på 400 Nm. Motorbeteckningen i dessa modeller blir D3.

Bränsleförbrukning (EU Combined, preliminär siffra) och CO2-utsläpp:

Modell Växellåda Bränsleförbr (l/100km)
CO2 (g/km)
S80 D3 Man 5.3 139
V70 D3 Man 5.5 144
XC70 D3 Man 5.9 154
XC60 D3 Man 5.9 154

Volvo S80, V70, XC70 och XC60 kan också fås med högprestandamotorn D5 som har 205 hästkrafter och vidmoment på 420 Nm.
Alla varianterna av den nya tvåliters turbodieseln kan fås med sexstegad automatlåda eller sexväxlad manuell låda. I D5 har automatlådan nu även ett sportläge.

Vässad T6 och 3,2-liters sugmotor
Nyheterna på bensinsidan gäller Volvo S80, V70, XC70 och XC60:
Den sexcylindriga turbomotorn T6 har en cylindervolym på 3,0 liter har vässats ytterligare, främst tack vare minskad inre friktion. Liksom i nya S60 levererar den nu 304 hk och har ett vridmoment på hela 440 Nm. Maximalt vridmoment uppnås mellan 2100 och 4200 varv. Detta ger en snabb acceleration och smidiga köregenskaper. Fyrhjulsdriften All Wheel Drive är standard.
Den sexcylindriga 3,2-liters sugmotorn (3.2) har också uppgraderats, bland annat med en förbättrad vevaxel och minskad inre friktion. Den har nu 243 hk och ett maximalt vridmoment på 320 Nm. För att möta amerikanska lagkrav finns även en PZEV (Partial Zero Emission Vehicle) variant med 231 hk och 300 Nm.
Förbrukning (EU Combined, preliminär siffra) och CO2-utsläpp:

Modell Växellåda Bränsleförbr (l/100km)
CO2 (g/km)
S80 T6 Aut 9.9 231
S80 3.2 Aut 8.9 208
V70 T6 Aut 10.2 237
V70 3.2 Aut 9.2 214
XC70 T6 Aut 10.6 248
XC70 3.2 Aut 10.1 234
XC60 T6 Aut 10.7 249
XC60 3.2 Aut 9.9 229
Uppgraderad D5-motor med högre prestanda och lägre bränsleförbrukning
apr 12, 2011|ID: 37375

De uppgraderade versionerna av Volvo V70, XC70 och S80 blir de första i modellsortimentet med vassare versioner av de femcylindriga turbodieselmotorerna D5 och D3.
I D5-motorn har Volvo Personvagnars motorexperter höjt prestanda och vridmoment från 205 hk/420 Nm till 215 hk och 440 Nm samtidigt som bränsleförbrukningen sänkts med åtta procent.
Det innebär att bränsleförbrukningen för Volvo S80 D5 med manuell växellåda och start/stop nu är bara 4,9 l/100 km (EU, kombinerad körning), vilket motsvarar 129 g CO2 per kilometer.

Sökandet efter bättre köregenskaper i kombination med lägre bränsleförbrukning och miljöpåverkan har lett till att motorns interna friktion hamnat i fokus.
”Det handlar egentligen om förbättringar på flera områden som tillsammans gör bilen både roligare och billigare att köra. Det handlar om konsten att ta ett litet steg i taget. Motorerna är redan så optimerade att det krävs många mantimmar för att hitta och vässa de små detaljer som kan göra dem ännu effektivare”, säger Derek Crabb, ansvarig för motorutveckling vid Volvo Personvagnar.

Redan bäst i klassen 2008

Med avancerade lösningar som dubbla sekventiella turboaggregat, keramiska glödstift och piezoelektriska bränsleinsprutare hade den nya femcylindriga 2,4 liters turbodieseln D5 bland de bästa siffrorna för bränsleekonomi i segmentet när den introducerades i Volvo S80 i slutet av 2008. Det var dessutom den första Euro 5-motorn i sin klass.

När den introducerades gav D5-motorn 205 hk och ett maximalt vridmoment på 420 Nm.

En nyhet var dubbla turboaggregat med två olika stora turboladdare som opererade parallellt för att ge extra kraft i ett bredare varvtalsregister. Den konfigurationen ger pigga reaktioner och snabb, kraftfull acceleration högt upp i varvtalsregistret.

En avancerad insprutningsknik med piezoelektriska insprutare var en annan nyhet som garanterade en precis fördelning av bränslet i förbränningskammaren. Lösningen ger effektiv förbränning och låga utsläpp. Samtidigt bidrar tekniken och dess effektiva förbränningssystem till att skapa ett trevligt motorljud.

Bantad D3 med kortare slaglängd

Mellanregistrets D3-motor med 163 hk och ett vridmoment på 400 Nm introducerades 2010 i Volvo S60 och V60. Det är i princip samma motor som 2,4-litersversionen, men med kortare slaglängd som minskar motorvolymen till 2,0 liter.

Insprutningssystemet har samma typ av piezoelektriska bränsleinsprutare som D5, men speciellt anpassade för den mindre motorn. Insprutarna minskar förbränningen genom oerhört snabba och exakta insprutningssekvenser under högt tryck. Resultatet blir en mycket effektiv förbränning.

För att bilen ska få ännu bättre körgegenskaper har den försetts med turboladdare med variabel geometri.

En mängd uppgraderingar

För närvarande lanseras uppgraderade versioner av båda motorerna samtidigt med de senaste nyheterna på Volvo V70, XC70 och S80.

Den vässade D5-motorn ger nu 215 hk och det maximala vridmomentet är hela 440 Nm, medan D3 ligger kvar på 163 hk och 400 Nm. Tvålitersmotorns egenskaper har nu förbättrats kraftigt tack vare finjustering av turboladdaren. Det är ett utmärkt exempel på att effektivitetsförbättringar i moderna förbränningsmotorer för närvarande sker på mikronivå.

”När man jämför moderna dieselmotorer är vridmomentet betydligt intressantare än antalet hästkrafter. Det är det tillgängliga vridmomentet som ger dieselmotorn en acceleration och kraft som många bensinmotorer knappt matchar”, säger Derek Crabb.

Förbättringarna i ett nötskal

De flesta av de senaste förbättringarna på motorsidan gäller både D5- och D3-motorn:
•Både kamaxlar och vevstakar har viktoptimerats, dvs. de arbetar lika effektivt som tidigare, men med en mindre mängd stål.
•De nya kolvringarna är av lågfriktionstyp.
•Oljepumpen är kedjedriven.
•Genom att kolvarnas kylventiler enbart styrs av behovet i stället för att öppnas regelbundet kan förbrukningen minskas.
•Den nya vakuumpumpen har optimerats för att påverka motorn så lite som möjligt.
•D5-motorn får nu samma lättare vevstake som tvåliters D3-motorn hade när den introducerades 2010.
•Alla de sexväxlade manuella modellerna får dessutom start/stop som stänger av motorn när bilen står stilla. Motorn startar omedelbart när föraren trycker ned kopplingspedalen.
•Samtliga varianter finns dessutom med sexstegad automatväxel.
•Under hösten 2011 kommer Volvo S80 och V70 med D3-motor och automatväxel att bli tillgängliga med start/stop-funktion.

Lägre bränsleförbrukning

De förbättrade köregenskaperna åtföljs för båda dieselmotorerna av lägre bränsleförbrukning. Den uppgraderade D5-motorn förbrukar till exempel cirka åtta procent mindre dieselbränsle än den tidigare varianten i en S80 med manuell växellåda.

Det betyder att bränsleförbrukningen (EU, kombinerad) för en Volvo S80 med D5-motor nu är bara 4,9 l/100 km (129 g CO2/km) med manuell växellåda och start/stop. Motsvarande siffror för den automatiska versionen är 6,0 l/100 km (158 g/km).

Siffrorna för en Volvo V70 är 5,1 l/100 km (134 g/km) med den manuella växellådan och 6,2 l/100 km (164 g/km). Bränsleförbrukningen i XC70 är 5,6 l/100 km (149 g/km) i FWD-versionen med manuell växellåda och 6,8 l/100 km (179 g/km) med automat.

Motsvarande siffror för D3-motorn med manuell växellåda är 4,9 l/100 km (129 g/km) i Volvo S80, 5,2 l/100 km (137 g/km) i V70 och 5,5 l/100 km (144 g/km) i XC70 (DRIVe-versionen).

DRIVe-motor med förbättrade prestanda

Den fyrcylindriga 1,6-liters dieselmotorn finns nu i en Euro 5-variant. Effekten har ökat från 109 till 115 hk. Det maximala vridmomentet har ökats från 240 till 270 Nm. Den här motorn sitter i DRIVe-varianterna av Volvo S80 och V70, båda med manuell växellåda, start/stop och CO2-utsläpp på 119 g/km.
Motorvärmare

Har en V90 T6 Recharge tillverkad dec 2021. Sä[…]

Hoppas att någon vet exakt var den sitter oc[…]

Transmissionsolja till M66

ok, tack! Bara att köpa på sig tre lite[…]

Jämfört olika försäkringsbo[…]