Jag har sett alltförmånga trådar som handlar om missnöjda DRIVe-ägare som klagar på sin höga förbrukning. Det går att köra snålt om man vill, och om nedanstående tips och tricks ej hjälper, ja, då är något fel på bilen (allt från regeneringsproblem, partikelfilter med reducerad prestanda, luftläckage, bränsleläckage, optimeringsfel, EGR-fel, broms\lagerfel etc..
Hur man uppnår 2.1l/100km?
Tekniska hjälpmedel:
15"-librafälgar och (viktigt! välanvända) Michelin Energy-Saver med 3.5 bar fram/bak.
Eco-tuning (högre laddtryck) (84 ->96 kW, 270->320 Nm)
Scan-Gauge II för att läsa av bränsleförbrukningsvärden om denna funktion ej fungerar på din bil, (eller mot förmodan skulle saknas i originalutförandet).
Alla elektriska förbrukare är avslagna exkl. lagstadgad färdbelysning (ingen stereo, AC, fläktar, värme m.m)
Batteriet laddas vid parkering.
Start-stopp-teknik.
Batteriet regulatorladdas med 2A under körning i solljus (24W solcell på instrumetpanelen)
Grillen är blockerad för att ge värme till den annars "iskalla" dieselmotorn. Grillen blockeras även för att få luften att gå runt motorutrymmet och därmed minska bränsleförbrukningen.
"Välservad" med rätt låg-viskositetsoljor och luftfilter.
Bantat ca 100kg på bilens totalvikt, vilket inkluderar att köra med enbart 20L bränsle, MAX (tar mig ändå vanligtvis 50-60 mil på en sån tank, så det är lugnt). Mer om detta senare...
Körningsstil:
Nedan syns den instantanförbrukning som gäller för min bil enlig teorin och bekräftas av empiriska mätningar.
(Källa:
http://ecomodder.com/forum/tool-aero-ro ... stance.php )
bränslekrav V50 1.6R.jpg
Vilken hastighet vill du färdas i, och/eller vilken förbrukning vill du landa på vid pump? är två frågor du måste ställa dig efter att ha läst ovanstående tabell.
Varför skenar då förbrukningen gentemot den specificerade (på 3.8 l/100km blandad körning) i hastigheter över 90 km/h?
Jo, luftmotståndet!
tabell effektkrav V50 1.6R.jpg
Luftmoståndsformel: 0.5 * rho * hastighet*hastighet * Cd * FrontalArea
Enhet: Newton
Rullmotståndsformel: Crr * Vikt (i kg) * gravitationskonstanten (9.80665 m/s^2)
Enhet: Newtons
I vilken hastighet ska man då köra för att ta sig fram så effektivt som möjligt?
Absolut under 90 km/h är ett krav.
En annan slutsats man snabbt drar, är att rullmotståndet endast är av betydelse vid start och låga hastigheter och alltid kommer vara en förlust av linjär karaktär, dvs dubblerar man hastigheten, så dubbleras i teorin rullmoståndet.
Luftmoståndet däremot har ett kvadratiskt beroende på hastigheten, så en fördubbling i hastighet, ger i teorin en fyrdubbling av bränsleförbrukningen!
En vis man sa en gång att om man någonsin börjar få soppatorsk, så ska man färdas i 55 km/h. Då det är den hastighet som kräver minst bränsle.
Vi ser dock att detta inte stämmer överens med tabellen.
Anledningen till att han rekommenderade 55 km/h, är att det är ungefär den hastighet som de flesta bilar klarar av att köra på den högsta växeln utan att stalla. Högsta växeln innebär i princip alltid lägst varvtal och därmed också lägsta friktionsförlusterna i motorn (prova vifta en paddel i vatten i olika hastigheter så förstår du..), samma princip gäller då förstås i växellådan, högst växel ger lägst friktionsförluster.
Så att köra i 95 km/h eller fortare, innebär att man ökar sin förbrukning drastiskt.
Jag säger inte att man måste följa ovanstående regler, men man bör känna till mekaniken och fysiken bakom, innan man klagar på biltillverkare och ingenjörer.
Förutseende körning:
Ytterligare ecodrivintips är att aldrig röra bromsen förutom om nöden kräver det.
Vid körning, försök att aldrig ofrivilligt nå 0km/h om du inte nått din destination/parkering!
Motorbromsa i väldigt god tid ned hastigheten innan hastighetssänkningar\nedförslut\korsningar\svängar\parkeringsplats.
Om du närmar dig ett rödljus, så är det mer ekonomiskt att i god tid synka så du slipper stanna, dvs sänk hastigheten ordentligt långt i förväg om du måste, istället för att motorbromsa dig fram till ett stopp inför ett rödljus. Måste du stanna för ett nyomslaget trafikljus, så stanna motorn antingen manuellt eller med start-stopp-automatik, ju längre rödljustid, desto större besparing ger detta.
Ser du en fotgängare\cyklist som ska korsa gatan, motorbromsa i god tid, så att denne hinner gå över, istället för att stanna.
Det går ypperligt att starta på 2:ans växel om du har lätt last och står på ett plant underlag.
Hittar du en buss som får gå 100 km/h på motorvägen, så slipstrema (lägg dig minst 2 sekunder bakom denne, vilket är ett säkerhetsavstånd). Använd farthållaren för att justera avståndet till bussen och ha foten på bromspedalen i beredskap. Detta minskar luftmotståndet rejält och därmed din förbrukning om du nu nödvändigtvis måste köra "fort" (läs 100 km/h) på motorväg istället för 80-90 km/h. Att ligga närmare än 2 sekunder för att spara några extra droppar är dumdristigt och ej att rekommendera.
Har du möjlighet att välja väg, så välj vägen med minst trafik, sedan minst antal:
(i sämst-till-bäst-ordning) Stopp-plikter, högerregelskorsningar och trafikljus
Cirkulationsplatser är guld värda och går bra att hålla en hastighet av 50,60,70 och ibland nästan 80 km/h igenom förutsatt att den är fri och tillräckligt stor.
Innan du startar färden ska du titta på väderkartan och bedöma färddagens vindriktningar, förutsatt att du har flera vägalternativ (ex. Umeå-Östersund som har två nästan lika långa alternativ på 365 km öst-nordlig respektive 381 km, men kan ge helt olika förbrukning beroende på dagens vindriktning).
http://www.yr.no/kart/#lat=65.00146&lon ... &proj=3575
http://www.klart.se/vind/
Vilket osökt för oss in på kapitlet över:
Vädrets makter
Att snö, vind och massiva regn påverkar förbrukningen i form av luftmotstånd och rullmotstånd förstår gemene man oftast, men att temperatur och luftfuktighet också är två stora komponenter går de flesta förbi.
Ökad temperatur ger glesare luftsammansättning (densitet) och bilen får därmed lättare att tränga fram på vägarna. (Tänk paddeln igen, som när man paddlar i det fredagsfyllda spritbadkaret istället för det betydligt tyngre vattenfyllda lördagsbadkaret.)
Ökad temperatur över 30C ger även en snålare bränsleblandning, och är en anledning till att testbilar ej får gå i varmare klimat än detta, då det gynnar bränsleförbrukningen något kopiöst. Dock kommer 99% av befolkningen vilja använda AC i temperaturer över 20C, vilket leder till en kraftig sänkning i förbrukningen (10-15%!).
Ökad temperatur över 15C ger även mindre jobb för dieselvärmaren vid kallstarter.
Temperatur över 5C ger även mindre jobb för dieselvärmaren (tillsatsvärmaren) under färd, för att hålla kupé och motor i lagom temperatur.
...
Ange gärna medelhastigheten för den tankning ni anger som hög, det kommer bli en hyffsad korrelation mellan hög medelhastighet och hög förbrukning, om man nu inte kör väldigt mycket stadstrafik och motorväg, såsom många stockholmare (tyvärr) gör.
(Dock är fördelningen av hastigheter viktigare än medelhastigheten.)
/MVH walp, 100% eco-nörd uti fingerspetsarna. :shock: