Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#854651
Jag skulle vilja modda min V70 med V50s varselljuslyktor istället för mina dimljuslyktor och har läst lite posts här och var och sett flertalet gånger att priset per lykta skulle vara "ca600kr" och "652kr" står det på ett annat ställe osv.

Men när jag själv mailat både Bilia och bildeve så fick jag priset 1661kr/st och 1500(något)/st hos bildeve.

Så frågan är har volvo tokhöjt priset på dessa eller hur kommer det sig att de är så mycket dyrare?

Någon som vet?

Det tråkigaste är att dessa lyktor aldrig heller finns på skroten.
#854759
Bilnörden skrev:Det priset är nog på skroten, har oxå kollat upp detta fast på bilia samma där runt 1500kr
Det var trist att höra. Jag menar att du fått fram ungefär samma siffra. Då måste det betyda att de tidigare trådarna där det skrivits ca 600 osv, måste menat på skroten. Sen måste det också betyda att de som skrivit det där har shoppat upp alla lyktor också :mrgreen:
#855015
Jag vill minnas att denne person här på forumet som fick tag i DRL för drygt 600kr stycket faktiskt köpte dom nya hos Bilia/Bildeve, han lade ju upp en bild på kvittot också. Möjligt att det var kampanj eller att de slog in det som vanliga dimljus kanske?
Mitt tips är ändå att kolla Blocket/Tradera/eBay dagligen, det var så jag fick tag i mina DRL som jag gav 600kr/paret för. Det är nog dessvärre sällsynt att kunna göra ett sådant "kap" men det går. Oavsett så blir det ju billigare än Volvo.
#855021
Det är egentligen synd att det inte finns något riktigt paket liknande V50's färdiga sats med vred osv, till V70 för det känns som att intresset hos oss "nördar" är ganska stort. Både för att det är snyggt och spar Xenonlamporna.
grillchips skrev:Jag vill minnas att denne person här på forumet som fick tag i DRL för drygt 600kr stycket faktiskt köpte dom nya hos Bilia/Bildeve, han lade ju upp en bild på kvittot också. Möjligt att det var kampanj eller att de slog in det som vanliga dimljus kanske?
Mitt tips är ändå att kolla Blocket/Tradera/eBay dagligen, det var så jag fick tag i mina DRL som jag gav 600kr/paret för. Det är nog dessvärre sällsynt att kunna göra ett sådant "kap" men det går. Oavsett så blir det ju billigare än Volvo.
Hmm, jag tror det förklarar lite varför det var just "652kr" det stod i en av posterna jag såg. Jag menar vilken bilskrot skulle ta 652kr? Känns mer som dom skulle säga ett jämnt belopp. Bara en tanke.

Har du monterat dessa? Om ja, hur? Kör du med dimljusknappen eller har du köpt någon sats med relä osv?
#855050
Jag hade vanliga dimljus innan och bytte helt enkelt bara plats på lyktorna. Slår på DRL med dimljusknappen och tada.wav, färdigt. :)
#855069
SupaBeast skrev:Det är egentligen synd att det inte finns något riktigt paket liknande V50's färdiga sats med vred osv, till V70 för det känns som att intresset hos oss "nördar" är ganska stort. Både för att det är snyggt och spar Xenonlamporna.
Det beror nog på att Volvo inte typade in äldre Volvo V70 med DRL. V50 fick ju sina DRL på MY -12. DRL-förordningen kom ju 2011 så Volvo typade även in MY -11 för att eftermontera "riktiga DRL", om jag minns rätt, eftersom dessa i stort överensstämmer med MY-12. På äldre V50 är det inte heller tillåtet att montera "riktiga" DRL, utan man får göra som grillchips med flera.
Motorvärmare

Det blev ett litet misstag, detta är extrautr[…]

Ja inte har den ventilerade stolar heller syns p&a[…]

Hej, Vi har en Volvo 945 från ca 1997. Vad[…]

Hej söker 4st Volvo Wheel - Achilles 7.5"[…]