Bilvård, lackering, däck, fälgar, styling och väghållning diskuterar vi här…

Moderator: Moderatorer

av janssonk
#854899
Tjena!

Har en fråga, jag tänkte köpa nya mk18 fälgar till min 245a, 18tums. Jag har kollat runt lite och jag tänkte ha dimensionen 215/35-18.
Det ska passa men vilka spacers ska man ha. :???: Är helt värdelös på detta med spacers, för bultmönstret ska ju vara samma??, 8,5x18 ET6.

Så om någon vänlig människa kan ta reda på vad det ska vara för spacers, skulle jag bli väldigt glad! :)
Användarvisningsbild
av Nexus
#854957
Är inte så svårt. Vet du var det är för ET på 240 fälgar original? Sen bara plussa på med spacer tills du når rätta ET
ET 6 låter som de kommer bredda mycket utan spacers....
av janssonk
#855006
Kollade runt lite och jag tror att 240 har ET 25 original.
Men dom ska väl passa 240? Har läst om många som har såna fälgar.
Förlåt men jag är väldigt dålig på det här med fälgar.
Användarvisningsbild
av Funk
#855019
StefanN skrev:Om du har 25 orginal på bilen ska du inte ha spacers alls. Fälgarna breddar ju + 19mm.
+ halva ökningen av det fälgen är bredare än original.. så det borde väl bli runt +57 mm totalt, eller tänker jag fel ?

+19 mm i ändrad offset, samt hälften av 3" som fälgen är bredare än original. (5,5" org de, nya 8,5") 3*25,4/3 + 19 = 57,1mm

/Thomas
Ford hobby husbil chassinummer

Om ett fordonsidentifieringsnummer stansas in p&a[…]

Hej, väcker liv i denna tråd igen. Vart[…]

Normalt ska den visa ungefär 0,5V med kall m[…]

Tror också att det är den vita och brun[…]