Volvo S60N (11-17) V60, XC60 (09-17) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av swed
#846719
Hej,
har en undring, bara för mitt eget egos skull...
;o)

Vad fanns/finns det för utrustning till min bil, följande säger MIN VOLVO att jag har:

ADAPTIV FARTH M AUTOBROMS
ALUMINIUMFÄLG SLEIPNER 18
BLIS: KAMERA F DÖD VINKEL
DRIVER ALERT SYSTEM
ELUPPVÄRMDA SPOLARMUNST.
ELUTTAG 12V I BAGAGE
FOUR-C AKTIVT CHASSI
FUKTSENSOR
GLASÖGONHÅLLARE
HASTIGHETSBEROENDE SERVO
HIGH PERF. MULTIMEDIA 7"
INBACKSP AUTAVBL. KOMPASS
KEYLESS DRIVE, PERS-COM.
LASTUTRYM. LAMINERAT GLAS
NYCKELAVST. KR-KUDDE PASS
PARK ASSIST CAMERA
PARKERINGSHJÄLP FRAM/BAK
PARKERINGSVÄRMARE M TIDUR
PEDESTRIAN DETECTION
PRIVATLÅSNING LASTUTRYMME
QUEUE ASSIST AUTOMAT VXL
RTI - NAVIGATIONSSYSTEM
SIDODÖRRAR LAMINERAT GLAS
TEXTILMATTOR 4 ST I KUPÉN
VOC TEL/FJÄRRSTART P-VÄRM

Premium Sound och RearSeatEntertainment vet jag att jag saknar, vad fanns/finns det mer?

Fanns/finns det:
Elektrisk baklucka
Ventilerade säten

Eller nåt annat kul som går att eftermontera?
Användarvisningsbild
av swed
#846736
Perra83 skrev:SOLLUCKA, GLAS borde du få upp.

Lite nytt kom med åren.
Precis, glaslucka har jag ju...
#846868
Digital-TV så man kan kolla tv på sensus-skärmen. :) Ventilerade stolar och elbaklucka är inget som erbjuds till S60/V60 hade varit lyxigt, men dom vill väl positionera 70/80 bilarna mer lyxiga än 60-serien. Men det kanske kommer, om dom ska kunna möta upp kampen om premiumtyskarna.
Användarvisningsbild
av bem
#846890
Det bästa är om du kan hitta en Volvo originalbroschyr V60 MY11 för där står alla tillval och paket.
Googla och se om du kan hitta en PDF broschyr. Om du inte hittar till MY11 så kanske du kan hitta till MY12 eller nyare och där få en hum om vad du kanske kunde drömma om att din bil kunde utrustas med. En hel del måste ju vara fabriksmonterat men en del går att eftermontera (till ganska mycket dyrare peng än om det köptes fabriksmonterat). Nu verkar din V60 ganska fullsmetad med bra utrustning så är väl inte så jättemycket du kan sakna.
Visst det finns Premium Sound ljudanläggning men den du har snäppet under dvs High Performance går inte av för hackor heller (har det i min V70 MY14). Att uppgradera till Premium Sound kanske går men blir säkert väldigt dyrt att montera i efterhand.
Rear Entertainment går att eftermontera (Digital TV hade du även kunnat visa i detta system om digital TV:n hade varit fabriksmonterat, går ej eftermontera digital TV).
Fjärrstyrning av värmaren med Volvo original nyckeln är en sak som du inte kan utrusta din MY11 med, det kom först MY12, men det finns nyckelringsfjärr men i och med att du har VOC, Volvo On Call, så kan du nyttja appen Heater Start att starta värmaren från mobiltelefon (du måste ha aktivt abonnemang på VOC förstås). Den senaste mobil-appen som heter VOC fungerar bara med MY12 eller nyare.
Sensus Connected Touch är en sak du skulle kunna utrusta bilen med.
Ventilerade lädersäten skulle nog bli en väldigt dyr historia att efterutrusta bilen med, om det skulle gå, men jag tror inte det finns till V60 (till V70 finns det som tillval).
Elektrisk baklucka vet jag inte om det finns till V60 (går hur som helst inte att eftermontera vad jag vet, måste vara fabriksmonterat).
Sen är ju lite enklare saker som stänklappar fram+bak och lastgaller inte så dumt att ha.
Det mesta av Volvo tillbehör du kan eftermontera i din V60 MY11 hittar du här:
http://accessories.volvocars.com/Access ... .D/Details

/Bo
Användarvisningsbild
av bem
#846893
Skruffel skrev:Fungerar "MIN VOLVO" endast på nyare modeller, eller kan jag med en MY09 få upp en liknande lista, och i sådana fall var?
På MIN VOLVO: klicka på regnr på din bil där uppe till vänster, till höger väljer du sen fliken Mina bilar - där finns uppgifter om bilen, utrustningspaket och extrautrustning.

/Bo
Bränsleledning Volvo 240

Slangen ska mellan pump under bilen och filter i m[…]

Hej Passar XC70- fälgar från samma &ari[…]

Har fått id numret till Bränle regulato[…]

Faux V90 - cross country

Generellt sett kan markfrigången variera en […]