Moderator: Moderatorer
blundahl skrev:Tack igen bem för dom beskrivande bildernaInga stenskott än på min V70 MY14 som bara 2,5 mån gammal än.![]()
Har du fått stenskott och rost på din bil och hur har du löst det isåfall :D
mattish skrev:Men det är en åverkan på lacken iaf... Att ett stegskott rostar är inget konstigt. Det är därför man ska gå igenom sin bil och bättra lacken där det finns stenskott, dock INGEN ursäkt till att dom försämrat konstruktionen.Lite skillnad på Audi och Volvo då det gäller lacken, Audi har ju haft galvsläpp i tio år snart, jag har sett det mer el mindre på alla våra tjänstebilar.
Det märket jag kommer ifrån fixar rost och galvblåsor utan åtverkan.. Blir fullt med bulor där lacken tillsist spricker.. På 2 år gamla bilar dessutom.. Man ska akta sig för VAG bilar!
Hade en Avensis som även den hade samma problem med rost på främre delen av taket där stenskotten slagit till..
@fjohan82 , Tjo Har du art.nr till skruvar och[…]