cyberlelle skrev:Eriksson85 skrev:Har också köpt en V50 2.0D -06 i början på Aug, och ägaren innan berättade om att verkstaden inte hade fyllt på vid 6000mila servicen, men när han påpekade detta så gjorde dom det efteråt.
Men så en fråga vid sidan om topic, vad kostar ett partikelfilter ungefär att byta ?
Tror att själva filtret kostar ca 6000 kr att byta...
En 12000 mil-service koster just 12.000;- plus moms vid Volvo då enbart partikelfiltret koster 7-8000;- sen tillkommer arbetet. Åkte själv på en smäll till en kostnad om 14.000;- då Volvo inte nämnde ett enda ord om partikelfilter när jag lämnade bilen fför en 12000 mil-service. Felet är helt klart mitt eget då jag inte hade tagit reda på fakta innan jag lämnade bilen. Då beslutade jag att det inte fick bli fler överraskningar av detta slag och har gjort alla service själv
Partikelfiltret finns att köpa på Skruvat för omkring 3000;-
Det finns även företag som rengör partikelfilter, men jag vet inte exakt vad det koster. När det blir dags för husets v50 att serva partikelfiltret kommer jag att köpa ett nytt vid Skruvat och rensa det gamla, sen är det bara att skruva ner och byta när det blir dags. Antingen rensar jag filtret själv, eller lämnar det till ett företag som sysslar med just detta.Att själv fylla på med eolysvätska är inget märkvärdigt, men systemet måste nollas efter fyllning, i annat fall slutar det att regenerera. För varje gång det tankas 5 liter, eller mera, sprutas det in eolysvätska i tanken, så en massa småtankningar gör fortare slut på vätskan då behållaren endast rymmer ca 1 liter. Eolysvätskan kan köpas vid Mekonomen och en sats med slanger, eolys m.m.- som behövs - koster 1650;- men då finns det till ca 3 gångar, eller 18000 mil.
Allt som bärs in i ett hem måste någongång och på något sätt ut därifrån igen...