Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av prajtor
#817588
Jag har en serie fel som kanske beror på varandra eller inte. Jag har en V70n från 2001, 140 hk automatad långmilare.

När jag idag startade bilen tändes SRS-lampan, efter en liten stund även ABS-lampan. Efter ytterligare några sekunder/minut slocknade hela kombiinstrumentet och ingen visare fungerade. Dessutom fungerade inte heller farthållare,helljus eller fönsterhissar. Bilen gick dock att köra som normalt. När jag startar om bilen upprepar sig problematiken på samma sätt.Tror också att ljudet från stereon bara kommer ur en högtalare.

Jag sätter detta i samband med att batteriet tömdes för några månader sedan pga kvarglömd lampa och liknande symptom visade sig. Jag laddade batteriet och lyfte av batteripolerna. Dock dröjde sig SRS-lampan kvar. Inga andra fel har visat sig på flera månader. Igår var jag på verkstad för att släcka lampan. Körde ifrån verkstaden, startade om bilen några gånger och allt var frid och fröjd.

Idag fick jag idén att jag skulle lägga tillbaka golvmattan som normalt är vid förarplatsen (har varit ur bilen en längre tid pga reparation), innan jag gjorde detta lyfte jag av pluspolen på batteriet och bilen var strömlös i kanske 30 minuter. Sedan visade sig ovanstående problem.

Någon som har en ide om vad jag ska göra? Jag har inte tidigare haft andra problem som är relaterade till kombiinstrumentet och misstänker att felet inte primärt är kopplat till de så vanliga kallödningarna (men vet inte).
Användarvisningsbild
av Ravi
#817592
Fanns det några felkoder när du var på verkstaden då !

Kan ju vara instrumentet med !
av prajtor
#817594
Ja. Det stod något om kommunikationsfel canbus, Men mekgubben trodde att det kunde vara felkoder som genererades till följd av det dåliga batteriet, innan felkodsraderingen fungerade bilen som den skulle, förutom att srs-lampan lyste.
av Septir
#817664
Det uppstår alltid fel om du kopplar bort plus polen från batteriet!!! :-O)

och nästa gång så börjar med minus polen för då slipper du få problem och innan sätter tillbaka minus polen igen så ska du ha tändnings nyckel på läge II så slipper du inte får en massa problem sen. :D
Användarvisningsbild
av johnnype
#817738
Septir skrev:Det uppstår alltid fel om du kopplar bort plus polen från batteriet!!! :-O)

och nästa gång så börjar med minus polen för då slipper du få problem och innan sätter tillbaka minus polen igen så ska du ha tändnings nyckel på läge II så slipper du inte får en massa problem sen. :D
Näh, inkorrekt!
av lennart lundberg
#817768
Hej!

Personligen har jag svårt att se skillnaden hur man frånkoppar ett batteri. Plus eller minus som kopplas loss.
”Septir”, kanske kan ge en förklaring om detta som vore intressant att läsa.
Frånset detta så gör om proceduren igen.
Låt bilen stå orörd ca 15 minuter och koppla loss minuskabel som tidigare tipps.
Låt bilen stå så över natten och pröva igen.
Om du är på ruta ett igen så har jag inget mer förslag som inte kostar pengar, som felsökning hos Volvo.

Lennart
av prajtor
#817772
Lennart,
Jag testade metoden tidigare idag, dock bara en knapp timma. Jag provar över natten nu. Känns riktigt jobbigt att behöva lämna in bilen på volvo.
Användarvisningsbild
av Vojje
#817777
prajtor skrev:Känns riktigt jobbigt att behöva lämna in bilen på volvo.
jobbigt, eller inte, har du inget annat val, tyvärr. Det riktigt jobbiga är att reparationen mycket väl kan överstiga bilens halva värde :(
Youtube-tråden

Kundservice när den är som allra bä[…]

@EbbevonVolvo , Ditt bilpervo ;-) Man får[…]

Det är min amatörterm för att h&ari[…]

Jag tror inte det men jag kan ju inte bevisa de[…]