Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#816895
Hej.

Snabb fråga: Är det någon som vet ifall det är möjligt att koppla mobilen till exempelvis cigarettuttaget och på så vis sedan spela upp musik via Spotify?

Med vänlig hälsning, Jenny!
Användarvisningsbild
av joel80
#816963
I cigaretteruttaget har du bara ström. Först av allt.. vad har du för bil och hur gammal? Vet du något om stereopaketet i bilen? Har den bluetooth eller möjligen något uttag (aux) i mittkonsollen som ser ut som ett sånt där hål man kan stoppa hörlutar i?
Användarvisningsbild
av Simon17
#817082
vetten skrev:Det finns ju små radiosändare och liknande som man kan använda.
avancerad teknologi som kallas FM sändare :D
Användarvisningsbild
av GT-mannen
#817124
Simon17 skrev:avancerad teknologi som kallas FM sändare :D
Precis. Använder själv FM-sändaren i länken nedan på inrådan från det här forumet. Funkar alldeles utmärkt även om det kan vara knepigt att hitta en ledig frekvens. Dock kör jag med USB-minne istället för Spotify.

http://www.teknikmagasinet.se/db.pl?tf= ... tnr=100317

/Håkan
Användarvisningsbild
av Perc
#817581
FM-sändare är sista utvägen enligt mig, om inget annat funkar. Dassig ljudkvalitet, krångel med frekvenser och en ett extra tillbehör att krångla med helt i onödan.

Vill man ha kvar originalstereon för utseendets skull finns det oftast adapter att köpa för att få aux. Har du redan en omodern eftermarknadsstereo i bilen är det bara att slita ur den och ersätta med något modernare som har bluetooth, aux-in, USB osv.

Hade samma problem och fungerade prima! Tack och b[…]

Luftfjädring gör underverk med bilen, sk[…]

Problemet är att seriösa verkstäder[…]

Får inte ut diff ur bakaxel

Testa svetsa fast ett par grövre pinnar p&ari[…]