Qaskiz skrev:anp skrev:Qaskiz skrev:Okej, jag har resonerat som så att är man så pass full så märker man nog inte om någon blinkar på en. Fast det är väl iofs ett dumt tankesätt det med
Så pass full...?
Så det finns olika grader på rattfylla, som du är villig att acceptera hos dina medtrafikanter? Om man hårddrar diskussionen och argumentet.
¨Var inte riktigt så jag menade, fast det lät nog fel. Det jag menade var att om personen är påverkad så borde dom ju ha fullt sjå att hålla koll på vart dom har fordonet. Nykterhetskontroller tycker jag med är bra men däremot hastighetskontroller är jag väl inte gla över precis
Nja, du kan vara farligt påverkad även vid låga nivåer av påverkan.
Jag skulle gissa att ganska många här på bara det här forumet, troligen skulle ha svårt att klara en dagen efter kontroll.
Och dagten efter mår man kanske lite uselt, men man känner sig inte påverkad så som på kvällen innan.
Men om en oväntad situation uppstår, då tror jag nog att man inte alltid har de reflexer som krävs för att reda ut situationen. och som man skulle ha haft om man inte vore så ( lite? ) påverkad.
Det sägs, sant eller ej vet jag inte, att för varje taxibil man möter. Så "möter" man en rattfyllerist. Inte növändigtvis taxiföraren då
Sedan har vi ju som tidigare nämnts, biltjuvar och annat löst folk som kanske skulle behöva stoppas i en kontroll. Som man också riskerar att varna vid en blinkning.
Nu i dagens tider så är väl risken ganska liten att åka dit i en kontroll.Hur ofta ser man en polisbil eller kontroll idag, jämfört med en fartkamera?