Volvo 700, 900, S/V90 (95-98) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...t.e.x B230A, K, E, F och så vidare....

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Perc
#807180
Jag skulle inte montera högre effekt än standard i ett halvljus, punkt. Det blir för varmt och kablaget kan ta stryk.

Bästa lamporna man kan få idag är Osram Nightbreaker Unlimited (helt ny på marknaden) och Philips Extremepower. Glöm alla blåa xenon-look-lampor, det är bara stylingdynga. Du ser ju inte bättre på natten om du tar på dig solglasögon heller.
Användarvisningsbild
av toorop
#807183
Har även jag en fråga, har 3 extra ljus på bilen. har sett folk med extra ljusen på fast svagt lyse vid möte, tydligen godkänt på besiktning.. Hur gör dom detta? dom har inte på extra ljusen (helljuset) utan de är kontrade med halvljuset.. lyser svagt i glaset
Användarvisningsbild
av lennarte
#807198
toorop skrev:har sett folk med extra ljusen på fast svagt lyse vid möte
Det finns att köpa extraljus med en liten (led ?) lampa "innbyggd" som kopplas till parkeringsljuset
94093a skrev:Då sliper jag relä till helljuset
Det skrev jag inte. Jag skrev att man bör ha ett relä till varje lampa. Att jag inte har det så nu är ingen anledning till att du skulle göra så. Som jag också skrev, kör jag otroligt lite mörkerkörning numera så därför har jag inte "reläat" det än. Strömmen till helljuset (originalkopplat) går ända från batteriet in i kupén via kopplingsplintar reläer och säkringar. Ännu fler plintar och fram till lamporna (den ena vid batteriet). Minst 5m kabel och kanske 10 st kopplingar, istället för 50cm kabel mellan reläet och lampan.

Mvh
Lennart
av Waizguy
#807685
roh66 skrev:
Hej lennarte!
Ja det har du rätt i,lampa som jag provade är en H4 60/55 mega blue. Kollade på nätet och den är inte E.märkt!!
Trodde förståss då jag köpte den att rätt wattantal var likamed godkänd.
Det som var fel på lampan var ljusbilden. Svårt/omöjligt å justera inn halvljusen höyd tex. Sen lös dom sämmre än gammlamporna.
Skillnaden blev så tydlig när jag bytte tillbaks till dem gammla.

Mvh.R.

Dessa lampor har blivit kritiserade som mycket dåliga lampor, kallade för Mega Bluff.
Köp inte lampor som ska ge "blått Sken" eller "Xenon Look", färgade lampor lyser mindre.
Jula säljer Philips Vision H4 för 29kr eller Philips Vision plus 79kr, kasta inte bort pengarna på mega bluff :)

/// Mvh Waiz
av rid54
#807717
Köp vita lampor av ett bra fabrikat (alltså Osram, Philips etc). Då får du max ljus och bästa mekaniska passform (dvs glödtråden på rätt plats = rätt ljusbild). Använd inte halvljuslampor med för hög effekt. Det riskerar att skapa problem med kontakter och kablage pga nästan fördubblad ström, vilket man inte tagit höjd för när man designade kretsarna. Om du nu vill ha högre effekt i helljuset, så lägg in reläer och nya kablar, eftersom samma begränsning gäller för helljuset som för halvljuset, oavsett originallrelä. Tror inte Volvo räknat kabelarea och kontakter etc efter "förstärkning" i efterhand av lamporna.
Användarvisningsbild
av lennarte
#807745
rid54 skrev:Tror inte Volvo räknat kabelarea och kontakter etc efter "förstärkning" i efterhand av lamporna.
Du har helt rätt. Jag skulle kanske inte skrivit att jag kör starkt helljus utan extra relä :oops: Det "lurar andra att tro att det är Ok då.
Ska dock tilläggar till mitt försvar, jag använder inte helljuset varje månad ens. Och skulle jag göra det är det bara någon minut i taget. :D

Mvh
Lennart

https://www.m3.se/article/3085074/forsta-bilderna[…]

Stefans 968

Tog en tur i solen igår, bilen kändes j[…]

Tungt lastad 945

Jag hjälpte förre ägaren till min 7[…]

Felkod ecm-2520

Vanligast är att bränslefiltret inte b[…]