Här kan ni medlemmar presentera era bilar med bilder, information etc. Skriv gärna era projekt ni håller på med också! Max en tråd per bil!

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Kompe
#806073
Tjena gott folk!
Tänkte lägga upp en tråd om mitt nyförvärv, En 3 Liters 960 från 94. 8)

Historien börjar med att jag tänkte skaffa en S60 då polaren hade en över men det blev ingen affär,
då den skramla överallt och jag blev nojjig. Hittade ingen med rätt utr. heller sen när jag kollade på blocket men så dök denne upp. Jag och min flickvän åkte dit och kollade på den. (Tänkte, bäst att ta med henne först så man slipper onödigt tjat och gnäll i efterhand :lol: ) Den var i riktigt fint skick men det blev ingen affär den dagen utan åkte dit 2 dar senare och köpte den efter att ha sovit på saken.
Bild
Bild
Bild
Bild

Krispigt Vit, första gången jag köper en bil som faktiskt är finare i verkligheten än på bild :mrgreen:

Bild

Inredningen, Volvos lyxplysch istället för läder. Man sitter grymt skönt kan jag tillägga! 8) :-)-)

Bild

Reglerbar ratt, ECC, Trä överallt. Bilen har totalt i skrivande stund rullat 10 200 Mil och är i nyskick.
Har nog aldrig sett en så pass vit gammal volvo :roll: Kanske i skick med white's?` Ingen ytrost vad jag kan se, motorn går som en klocka.
Samt ett porrigt mörklila innertak i plysch + Taklucka :-DD
Kan tillägga att jag är väldig nöjd med inköpet ;-// 8)
Användarvisningsbild
av Kompe
#806201
Tackar Tackar! :D Den kommer förbli orginal men med utrymme för vissa förbättringar.
Ska försöka att bevara den så väl jag kan, 10 500 mila servicen är inbokad på volvo.
Eftersom att den redan har fullstämplad service bok i dagens datum blir det att fortsätta med det 8)
Var lite kul att beställa Servicen, Jag: Hej jag vill boka en tid för 10 000 mila servicen på min volvo
Volvo: Javisst! Va har du för bil?
Jag: En 960 från 94 :mrgreen:
Volvo:....öh självklart.
:lol:
Användarvisningsbild
av Nexus
#806389
Ser ut vara i riktigt bra skick :-) Tror du valde rätt som ej köpte en s60..
Får man fråga vad en 10000 mila kostar på volvo och vad som ingår i den?
Användarvisningsbild
av Kompe
#806401
Tror också det :lol: Har ju bara kört 7/8/900 sen jag tog körkort och kände mig inte helt tillfreds med körställningen :???: Enda som var riktigt bra på S60'in var premium sound samt för jäkla sköna stolar i beiget läder 8)

Inte helt säker faktiskt :oops: Ska ringa och kolla imorgon 8)

Dock vet jag att han nämnde nått om soppafiltret sen så bad jag dom också utöver detta att byta kamremen, multiremen samt vattenpumpen
Kamremen är bytt vid 7000 mil men tyvärr så var detta år 2002 så vågar inte chansa.(HMM)

Pris från volvo med allt ovan skulle kosta 8621:- så jag hoppas på att nästa service blir billigare :roll: :lol:

Kan tillägga att turen hem från södertälje gick på försiktiga 90 knutar med en stor oro att remmen skulle gå av :|
Användarvisningsbild
av Kompe
#815464
Tjenamoss! :D

Har länge stört mig på ett par små saker...
Har ju som sagt all dokumentation typ men en lapp saknades, Radiokoden :-(O) (garanti lappen och instruktionsbok fanns)
Den store 6'an lät ju gött men i längden vore de kul om man fick liv i org. radion som belysningen och allt fungerade på.

Gick in på volvo och beställde en kod som kunde ta upp till 3 dar att få. Och då fanns det ingen garanti att den skulle fungera :evil:
Sen på väg till jobbet kom jag på att jag arbetar faktiskt på en "radioverkstad" :lol: Även om radioapparater inte är huvudprylen.

Sagt och gjort..

Bild
Bild
Bild

Blev att ringa och avboka koden. Kan säga att jag är grymt impad över ljudet trots det är från 90-talet :-DD Tyvärr så är dock antennen knäckt.
Köpte ett nytt spröt på biltema på ren chansning men tyvärr fel fot och en liten del sitter kvar i roten så får bli att inhandla en ny nästa månad,

Men kasset-spelar'n funkar kalas. Har köpt 2 kassetter med julmusik som en början och det lirar på riktigt bra, Skönt med auto-routation på kassetten så man slipper vända (R) Min samling med blandade kassetter finns dock kvar i skåne, Trodde inte jag skulle få användning av dom igen :roll:

Vidare har jag införskaffat 2 saker till nämligen ett.... Låsbart tanklock 8)

Bild

Första tankningen från när tanklampan lyste i min ägo, gick i 70,5L som gav ett snitt på 1,45 L milen :| (dock med vinterdäck i skuffen :lol: )

Samt för framtiden... (då jag har förstått det som att 960 får plats mä de)

Bild

Man behöver dock nån hållare för den samt kabelhärva men ska ta ett snack mä volvo när jag ska ha en ny antenn ;-//
Lär dock inte bli nå stereobyte före våren, Jag har ju julmusik på kassett :wink: :lol:

En annan sak jag har stört mig på är att utetemp mätaren inte lyser mer än den röda varningsdioden för halka. Och givetvis är det inte lika lätt att plocka ur mätarhuset ur en 960 som ur en 940 suck.. och att lampan för parkeringsljus inte lyser på ljusvredet.
Efter att ha insett strulet med mätarhuset tröstade jag mig med att byta lamporna i vredet så länge.

Bild

Gick väl så där, fick inte loss lamporna så va tvungen att öppna vredet och ett tu tre hoppar 2 st fjädrar iväg :oops:
Hitta ena men inte andra så fick ta en annan mindre klenare jag hade liggandes. Öppnar upp och trycker ut lamporna, så långt så bra.
Fick dock strul när skiten skulle ihop igen.

Bild

Då hoppa armen/bryggan loss (längst ner) Pilligt är bara förnamnet tog ett par 5 försök innan jag fick ihop de.

När jag sen installerat tillbaks vredet hoppa plötsligt belysningen för yttertemperaturen igång ?:-/
Måste ha varit nått glapp i dom där små axlarna då de bara ville hoppa loss när jag montera ihop allt.

Bild
Bild

Blev Skit nöjd! 8) Hittade dock en ny fjäder för vredet (rätt typ) innan sista bilden togs, den är nu bytt så nu slipper jag riva den igen :-O)

Vidare så har bilen fått sin efterlängtade 10500 mila Service :-)))))

Bild

Går som en dröm kan jag intyga!! Och för första gången vågade jag lägga i sportläget och trycka till på gasen.
Blev ett monster {:-O (W) (RO) Ett riktigt djuriskt vrål hördes sen var jag uppe i 100 knyck :lol: Lät riktigt fiiint! :-DD
Inbillade mig att jag riktigt kunde se hur soppa mätaren rörde sig neråt (D)

Bild

Fick bli en tvätt sen dagen efter :) Kanske skulle passa på å leta efter ett par passande navkapslar :-)-)

Har dock en fråga till er lite äldre som varit mä... ;)

Bild

Ska knapparna vara upplysta av en lampa mer än när dom är intryckta? :?: Så man ser vad man väljer?
W
S
E

Allt för denna gången, Väl Mött
/Kompe
av umekille
#815482
Loppisar kan du hitta casettband på...
Även på tradera buda fast. Eller där du jobbar
så fråga kunder om de har casettband som ligger o skräpar.
Sånt man inte vill höra då jag har casettband i veteranbilen var
elektrikern på jobbet som stolt berätta han städat garaget o förrådet
och kastat 2-bilstereo o 200 casettband i soptunnan :(
Ett casettdäck går koppla via hörlursutgången på datorn och spela in
på band högtalarljudet :wink:
230fk går snålt

Bilden du visar är schema för B204E moto[…]

Pilot Assist - finns det olika?

Så bra är den inte att man vill gö[…]

Nya framfjädrar tar i hjulhuset

Felmonterad eller fel fjäder

Byte HU850

Hej jag har en HU850 som funkar dåligt Har n[…]