Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Flebbe
#801993
Ska till självplocken o ta ner ett avgassystem till v70n 2.4 01-04 Vilken storlek på hylsan är det på dom två bultarna som sitter där vid skarven? Ingen lust att släpa med mig hela hylsnyckelsatsen. Brukar det sitta förjävligt eller klarar man o lossa m handkraft? Får ju inte ha kap eller sånt på självplocken, endast tigersåg. Tar bara med mig spärrskaft, några hylsor, fast nyckel o bågfil.
av tomsa
#802032
Flebbe skrev:Efter lite sökande på Volvo Parts Webstore så tror jag att bulten är en M8x35, nu e frågan vilken storlek på hylsan till en M8 bult :P
OM det är standard storlek så är nyckelvidden 13mm.
Användarvisningsbild
av hollan
#802035
13mm men du brukar få kapa av dom
#802239
Flebbe skrev:Ahh oki, blir väl till o använda bågfilen då o ta med extra blad. Tackar för svaren :)

Om jag inte minns fel är bulten gängad i den ena flänsen... Så kapar du bulten kan du inte sätta dit den igen utan att borra upp hålet
Användarvisningsbild
av mhunter
#802448
...nu är det väl iofs inget volvo orginal, men annars har ju volvo en förkärlek till tumstorlekar. I såfall 1/2tum istf 13mm.
Allt på bilen, chassi, motor, vxlåda, etc som verkar vara 13mm är 1/2tum
av tomsa
#802453
mhunter skrev:...nu är det väl iofs inget volvo orginal, men annars har ju volvo en förkärlek till tumstorlekar. I såfall 1/2tum istf 13mm.
Allt på bilen, chassi, motor, vxlåda, etc som verkar vara 13mm är 1/2tum
Gick inte det över på 140/240 tiden med viss eftersläpning på tidiga 740 ?
av Xuri
#802480
de absolut snabbaste för dig är att att bara dra av bultarna å ta med dig 2 nya m8 bultar med muttrar å ev brickor om du nu ska byta halvsats.
oavsett vart bulten går av så får du isär avgaset enkelt å fort!

att stå med bågfil kommer bara göra dig irriterad å ett par rostiga m8or drar man enkelt av :)

dock lär bultarna vara rostiga så ta med dig mindre slägga, 10-11-12-13 hylsa för du lär få slå på hylsorna på skruvskallarna.
gärna 10-11-12-13mm ringnyckel också att hålla emot med om de behövs.
aldrig fel med brytjärn å lite större polygrip om du ska på med gummibussningarna igen samt smörja till dessa!

Är försäkringar något som dis[…]

Löjliga priser XC70

Den här kan bli en bra värdemätare […]

EX60

Jag har i alla fall anmält mig som förs&[…]

ok, intressant! Vad det går att krångl[…]