Här diskuteras allmänna bilfrågor oavsett märke som inte passar in i övriga forum.

Moderator: Moderatorer

av WSAB
#797466
Visst finns det grejer i våra bilar som är rätt onödiga. Som ingår i nåt "paket" eller liknande.

Mitt bidrag är dimljus. Det känns som det mest onödiga "option" till en bil. Är helt oanvändbart.
Visst det blir lite ljusare ca. 3 meter framför bilen, men vad ska man med det ljuset till?
Tillskottet av ljus så nära bilen gör varken till eller från, ja mest från då.
Hur fort ska man köra för att hinna bromsa om nåt dyker upp, 5-10 km/h kanske,
av LOB
#797597
Taklucka på en bil med ac... på sommaren vill man ha det svalt utan vindbrus. Kanske den används några dagar på våren. Väldigt dyra km med takluckan öppen.
Användarvisningsbild
av Perc
#797599
Dimljus i fronten håller jag med om. Har aldrig varit med om att dom varit till nån nytta nånsin, på nån bil, i något som helst siktförhållande.

Jag har också coming home och leaving home, som tyvärr aktiveras varje gång man låser och låser upp bilen om det är tillräckligt mörkt. Det är snyggt när bilen tänds upp varvet runt då man närmar sig den, men det sliter på xenonlamporna. Förstår inte riktigt varför man inte kör det via dimljuset istället för halvljuset. Jag skulle föredra om man fick aktivera funktionerna med ett till tryck på fjärren när man ville istället för att ha det varje gång. Som tur kan man stänga av funktionen helt i färddatorn. :)

Jag skulle i allmänhet vilja nominera bältesvarnaren, särskilt dom som är kalibrerade så man inte kan köra två meter ut ur garaget utan att det börjar pipa. Jag begriper att ta på mig bältet utan att ha nån varnare.
Användarvisningsbild
av wissel
#797610
LOB skrev:Taklucka på en bil med ac... på sommaren vill man ha det svalt utan vindbrus. Kanske den används några dagar på våren. Väldigt dyra km med takluckan öppen.
Håller med i allt.
Taklucka o läckage dessutom.
Solhelvetet rakt ner i skallen, hehe jag ångrar mig o ändrar till ditt förslag.
:-)
av WSAB
#797632
Sollucka tycker jag är rätt bra faktiskt, haft det på en hel del bilar genom åren, men bara den "sista" hade AC också.
Öppnade den rätt så ofta trots AC:n. Skönt med lite friskluft i bilen.
Användarvisningsbild
av MartinS
#797646
Sollucka är ju grymt härligt, man får ett enormt ljus i kupen, älskar den i min xc60 men jag har den i princip aldrig öppen förutom stekheta sommardagar då det vädrar ut blixtsnabbt genom den när man kommer till en parkerad bil.

Däremot en gammal lucka utan glas i ger jag inte mycket för.
Användarvisningsbild
av PLA
#797705
wissel skrev:Hur ofta använs " Follow me home" knappen egentligen ?!
"Follow me" hör till det mest nyttiga! Användar det mycket ofta i den mörka perioden. På grund av sparkrav, har man ingen gatubelysning i skogarna :D

Tips: Lyssnar man mkt på radio är Tu[…]

240 b230f lh 2.4 impulsgivarsignal

Kan tillägga att efter jag bytt tändspol[…]

Anliggande frambroms 740

Hej! Upplever att frambromsen känns lite anli[…]

installera dragkrok

Säkringen är en 40 A. J.case kallas type[…]